Ubisoft, Elon Musk’un X’indeki reklamlarını askıya aldı

Şirket, PCGamer ve Axios’a web sitesindeki reklamları duraklattığını doğruladı ve bunu yapan ilk video oyunu yayıncısı oldu. Ubisoft, kararın ardındaki gerekçeyi detaylandırmazken, X’in reklamverenleri, Musk’ın Yahudi karşıtı bir tweet’i desteklemesi ve Media Matters’ın Nazi içeriğinin yanında markaların reklamlarını gösteren bir araştırma yayınlamasının ardından sosyal ağdaki reklam faaliyetlerini askıya aldı.

IBM, Apple, Disney, Paramount, Warner Bros, Sony ve Comcast da X’teki reklamlarını duraklattı. Lionsgate de reklamlarını geri çekti ve bunun nedeni olarak özellikle Musk’un tweet’ini gösterdi.

Ubisoft, Elon Musk’un X’indeki reklamlarını askıya aldı

Axios, Ubisoft’un Assassin’s Creed Nexus VR reklam kampanyasının pazartesi sabahı gibi yakın bir zamanda X kullanıcılarına gösterilmeye devam ettiği ve sosyal ağdaki reklamlarını Linda Yaccarino’nun Media Matters’ın raporunu “yanıltıcı ve manipüle” olarak nitelendiren bir açıklama yayınlamasından önce mi yoksa sonra mı durdurduğu ise  belli değil.

X’in CEO’su, kullanıcılara ve reklamverenlere “X’in yanında yer almaları” çağrısında bulunarak, “web sitesinde tek bir gerçek kullanıcının dahi Media Matters’ın makalesindeki içeriğin yanında IBM’in, Comcast’in veya Oracle’ın reklamlarını görmediğini” iddia etmişti. Bundan kısa bir süre sonra X, medya gözlemcisine karşı resmi olarak bir dava açtı ve onu “bilerek ve kötü niyetle, X Corp.’un sosyal medya platformunda Neo-Nazi ve beyazların yanı sıra reklamverenlerin paylaşımlarını gösteren yan yana görüntüler üretmekle” suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx