Pakistan’da halk sandık başında

Pakistan’da halk genel seçimler için sandık başına gidiyor. Ülkeyi 5 yıl boyunca yönetecek yeni hükümetin belirleneceği seçimlerde oy verme işlemleri 90 bin 675 seçim merkezinde yerel saatle 08.00’da başlayacak ve sandıklar saat 17.00’da kapanacak.

336 VEKİL BELLİ OLACAK

Pakistan’da 128 milyon kayıtlı seçmenin oylarıyla 336 sandalyeli Ulusal Meclis’in 266’sının sahibi belli olacak. Meclisteki 266 sandalye için 5 bin 121 aday yarışırken, 10 sandalye azınlıklar, 60 sandalye ise kadın milletvekilleri için ayrıldı.GÜVENLİK İÇİN EKSTRA ADIMLAR ATILDI

Pakistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kötüye giden güvenlik durumu nedeniyle ülke genelinde mobil hizmetleri geçici olarak durdurma kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Son dönemde artan ve çok sayıda can kaybına neden olan terör eylemleri ülkedeki güvenlik ortamını sarsmıştır. Bu nedenle güvenlik tehditlerine karşı önlem alma ihtiyacı doğmuştur” ifadeleri kullanıldı.

SEÇİM GÖREVLİLERİNE SALDIRDILAR

Emniyet yetkilileri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hayber Pahtunhva eyaletinin Tank bölgesine bağlı Kot Azam ilçesinde kimliği bilinmeyen kişilerin, seçim görevlilerine silahlı saldırı düzenlediğini söyledi.

Saldırıda bir polis yaşamını yitirdi, Kot Azam’daki oy verme işlemi geçici olarak durduruldu.

SEÇİM YASAĞI KALKTI VE OYUNU KULLANDI

Ocak ayında seçim yasağı kaldırılan Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) Başkanı Navaz Şerif ise oyunu Lahor kentinde kullandı. Oyunu kullandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Şerif, halkı ülkenin ilerlemesi için oy kullanmaya çağırdı.

IMRAN KHAN SEÇİMLERDE DEĞİLDİ

Öte yandan hakkındaki yolsuzluk davası nedeniyle 5 Ağustos’tan bu yana hapiste olan Pakistan’ın eski Başbakanı Imran Khan, devlet hediyelerini satma ve mal varlığını gizleme suçlamalarını içeren Toshakhana davasında suçlu bulunmuş ve 3 yıl hapse mahkum edilmişti. Hakkında 5 yıl seçim yasağı bulunan Khan, seçimde aday olamadı.

KAYNAK: İHA, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx