Mossad davasında tutuklu sanık kalmadı

İsrail gizli servisi Mossad ile bağlantılı oldukları iddiasıyla, MİT operasyonuyla yakalanan 16 şüphelinin yargılandığı davada yeni bir gelişme yaşandı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9’uncu duruşması yapılan duruşmada savcı, sanıkların kaçma ihtimallerinin olduğu gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Mütalaaya karşı söz verilen sanıklar ise tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti tutuklu sanıklar Abdulkadir Barakat, İbrahim H. I. Barzaq, Abdulhakim Alzaamil, Abdelrahman Abunawah, Raed A.A. Ashour ve Mohammed I. Salhab’ın tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi.

ÜYE HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ

Sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına da hükmedildi. Bir üye hakim, henüz dijital materyal raporunun sunulmaması ve kuvvetli suç şüphesinin olduğu gerekçesiyle sanıkların tahliyelerine karşı oy kullandı. Mahkeme, dijital materyal raporlarının sunulması halinde dosyanın mütalaa için savcılığa gönderilmesine de karar verdi. Duruşma ertelendi.

PARA KARŞILIĞI CASUSLUK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, Ahmad Zaid isimli şahsın Mossad’ın saha sorumlusu olduğu, olay tarihi itibariyle Almanya’da bulunduğu, Türkiye’de bulunan Filistin ve Suriye uyruklu şüphelilerle irtibata geçerek Türkiye’de bulunan Filistin başta olmak üzere yabancı uyruklu şahısların kurdukları sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini, sosyal hayatlarını, eğitim süreçlerini, yurt dışı bağlantılarını izlemek, işgale karşı direnen gruplarının Türkiye’deki faaliyet ve yapılanmalarından haberdar olmak için Arap asıllı olan 16 sanığı para karşılığı casus olarak kullandığı kaydedildi.

YASADIŞI YOLLARDAN TÜRKİYE’YE GİRMİŞ

2015 yılının son aylarında gayri resmi yollarla Türkiye’ye giren sanıklardan Abdülkadir Barakat’ın Türkiye’deki casusluk şebekesinin para transferine yön verdiği öne sürülüyor. Tüm sanıkların, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. 7 Aralık 2022 tarihli duruşmada, beş sanığın tahliyesine karar verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir