Mardinli itfaiye eri Ali Çakas, enkazdan çıkardığı kediyi yanından ayırmıyor

AA

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin üzerinden neredeyse 1 yıl geçti.

Felaketin yıl dönümü yaklaşırken o günlerde simgeleşen olaylar bugün akıllara geliyor…

Onlardan biri de içleri ısıtan Enkaz Kedi ve itfaiye eri arasındaki dostluk.

Depremin etkilediği Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde görevlendirilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri, depremlerle yıkılan Atatürk Mahallesi’ndeki Akan Apartmanı’nın enkazından 129. saatte 5 kişiyi, 2 kedi ve 3 muhabbet kuşunu sağ çıkardı.

Ekip, kedilerden biriyle muhabbet kuşlarını sahibine ulaştırdı; sahibi çıkmayan diğer kedinin bakımını ise itfaiye eri Ali Çakas üstlendi.

Çakas, “Enkaz” adını verdiği kediyi Mardin’e getirdi. Evinde özenle baktığı, yanından ayırmadığı kedisine, özel hazırlattığı itfaiye kıyafetini giydiren Çakas, kedisini parklarda gezdiriyor, depremin etkisini onunla birlikte atlatmaya çalışıyor.

“Onunla güzel vakit geçiriyoruz”

Çakas, Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçtiğini belirterek, ülke olarak depremin acısını hala yüreklerinde hissettiklerini söyledi.

“Enkaz” adının biraz buruk olduğu için kedisine ayrıca “star” ismini de verdiklerini kaydeden Çakas, ekip olarak gittikleri Nurdağı bölgesinde enkazın altından birçok canlı çıkardıklarını anımsattı.

Çakas, şöyle konuştu:

Bunlardan biri de Enkaz adını verdiğimiz kedi. Bu kediyi sahiplendim. Şu an kedimle beraber yaşıyorum. Onunla güzel vakit geçiriyoruz. Onu bir aile bireyi gibi kabul ettim.

Çocuğum gibi onunla ilgileniyorum. Ona çok ilgi ve değer veriyorum. O da bu duyguları bana yansıtıyor. Bir rahatsızlık geçirdim. Bunu hissetti ve hep yanımda oldu, yanımdan hiç ayrılmadı. O hep odama geliyor. Oda değişikliği yaptığımda bile yanımdan ayrılmıyor. Aramızda bir bağ oluştu. Birlikte yemek yiyoruz, oturuyoruz, kalkıyoruz, dışarı çıkıyoruz, spor yapıyoruz.

“Yatarken, dinlenirken yanımdan hiç ayrılmıyor”

Çakas, “Depremin üzerinden bir yıl geçti. Kedimin şu anda gayet mutlu olduğunu görüyorum. Evde olunca oyunlar oynuyoruz. Bazı hareketler komutlar öğretiyorum. Yatarken, dinlenirken yanımdan hiç ayrılmıyor. İşe gidince de kapıdan, pencereden yolumu gözlüyor. Kedime itfaiyenin yeleğini giydirdim. Artık o da bizim arama kurtarma ekibinin bir parçası oldu.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx