İlk ihracat İskandinav ülkelerine

Türkiye’nin otomobili Togg, Gemlik kampüsünün kapılarını ikinci kez gazetecilere açtı. Fabrikanın üç ana bölümü tek vardiya halinde siparişleri yetiştirmeye calışırken, gövde, boyahane ve montaj hatttından oluşan raylı sistemlerle bağlı Togg üretim tesisi endüstri 4.0 seviyesinde. 50 bin metrekarelik gövde bölümü ile başlayan üretim bandı, montaj, boyahane ve batarya ile devam ediyor. Yenişafak’tan Şuayip Alabay’ın haberine göre;

MÜHENDİSLERİN YÜZDE 17’Sİ KADIN

Togg Gemlik Kampüsü’nde otomotiv gazetecileriyle bir araya gelen CEO Gürcan Karakaş, merak edilen soruları cevapladı. 2 bin 200 çalışanın yüzde 26’sı kadın, yüzde 38’i ise yüksek lisans ve doktoralı. Şirketteki 815 mühendisin yüzde 17’si kadınlardan oluşuyor. Tersine beyin göçüyle gelen 33 çalışanın yanı sıra ABD, İngiltere, Almanya’nın da aralarında bulunduğu 9 farklı ülkeden çalışan var Gemlik’teki fabrikada.

SEDAN 2024 SONUNDA YOLDA

Tesiste 250 robotun görev yaptığını belirten Karakaş, “Türkiye genelinde 5 deneyim merkezi, 8 mobil deneyim merkezi ve 27 servis noktasına sahibiz. Bu yıl sonuna kadar 650 adede yakın şarj istasyonu kuracağız. 100’üncü istasyon Muş’ta. Şu anda 109’uncu istasyondayız. 2026 yılında hücre üretimi hedefimiz var. 2031 yılında ise kapasite artışı yapacağız. Tedarikçilerle birlikte 10 bin kişilik bir ekibimiz var. Togg Sedan 2024 sonu 2025 başında Türkiye’de yola çıkacak. Cross Coupe ise 2025’in ikinci yarısında. İlk ihracatımızı 2024 sonu 2025 başında İskandinav ülkelerine yapacağız” şeklinde konuştu.

GÜNLÜK ÜRETİM 80 ADEDE ÇIKAR

Tesiste her 3 dakikada bir araç çıkacak şekilde plan yaptıklarını belirten Karakaş, “Şu an itibarıyla günlük 80 araç çıkarabilecek teknik olgunluğa geldik. Kalite kontrol süreçlerini birden fazla veya yavaşlatarak yapıyoruz. Kaliteden ödün vermek istemiyoruz. Dolayısıyla şu an 40 araç çıkıyorsa örneğin, 2 hafta sonra bu 80’e çıkar ve sonraki dönemlerde de bu bahsettiğimiz 3 dakikada bir çıkacak seviyeye gelecektir” açıklamasını yaptı.

İTALYA İDDİASINI ESPRİ ZANNETTİK

“Togg T10X’lerin İtalya’dan getirildiği ve Türkiye’de üretilmediği” yönündeki iddialara da değinen Karakaş, şunları söyledi: “Bu iddiaları biz de okuyoruz. Başlangıçta ilk olarak biz bunu bir espri olarak algıladık. Öbür taraftan bunların arkası gelmeye başlayınca bir anlam da veremedik. Bunun çalışanlara karşı yapılan bir saygısızlık olarak düşünüyorum. Buna, böyle bir hayal ürününe niye ihtiyaç duyuluyor onu da anlamış değilim.”

FİYATLARI PAZAR BELİRLER

Karakaş, T10X fiyatlarıyla ilgili bir değişiklik olup olmayacağına dair ise, “Fiyatlarda bir değişiklik yok. Şu an için bir ihtiyaç görmedik. Bu şu anlama gelmiyor. Fiyatımız yıl sonuna kadar sabit diye bir şey yok yani. Böyle bir böyle bir dünya yok zaten. Fiyatı pazar belirliyor. O günün koşulları maliyet artışı hesaplanır ve buna göre liste yayınlanır” diye konuştu

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir