İktidar Emeklilere Kapıyı Kapattı Müteahhitlere Açtı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maliyetin yüksek olduğunu belirterek, “Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek bütçeden yaklaşık 1.4 trilyon liralık, 10 bin lira eklemek demek 1.9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir. Yani 2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamanın ardından, emeklilere yönelik artışın kapıda olmadığı görüşüne ekonomistlerden eleştiriler geldi. Ayrıca, emeklilere kaynak bulunamazken, kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerinden garanti ödemelerle şirketlere milyarlarca TL ödendiği ve vergi affı getirildiği belirtildi. Özellikle, kamu bütçesinden bu yıl için karayolları projelerindeki garanti ödemeleri için 73.8 milyar TL, ulaştırma ve altyapı projeleri için 4.9 milyar TL, sağlık hizmetleri için 26.1 milyar TL ve şehir hastaneleri için 57.5 milyar TL ödenek ayrıldığı vurgulandı.

Ayrıca, vergi harcamaları kapsamında şirketlere 657.1 milyar TL kurumlar vergisinin alınmayacağı, Cumhurbaşkanlığı’nın ödeneğinin ise 16.2 milyar TL’ye çıkarıldığı belirtildi.

Bu durum, emeklilere yönelik maddi destek talepleriyle ilgili kamu kaynaklarının nasıl kullanıldığı konusunda eleştirilere neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx