HDP binasına saldıran Mehmet Bayezit için yakalama kararı

HDP İstanbul İl Örgütü binasına 25 Mart’ta bir kez daha spreyli boya ile saldıran Mehmet Bayezit hakkında “Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” gerekçesiyle açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mehmet Bayezit, aynı binaya 21 Şubat’ta da saldırı düzenlemiş ama tutuklama talebine rağmen serbest bırakılmıştı.

MA’nın haberine göre partililer ve avukatlar duruşmada hazır bulundu. Bayezit duruşmaya katılmadı. HDP İl Örgütü yöneticisi Adalet Ülkü, 20 bin TL’nin üzerinde masraflarının olduğunu ve şikayetçi olduklarını belirtti.

Partinin avukatı Ferdi Yamar, HDP’nin iktidar tarafından sürekli hedef gösterildiğine işaret ederek, partinin İzmir’deki binasına dönük saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesini hatırlattı. Yamar, bu tür saldırıların önüne geçilmesi için caydırıcı kararlar verilmesini istedi. Yamar, iddianamenin hızlıca hazırlandığını belirterek “En azından kişinin kiminle bağlantılı olduğu araştırılmalıydı. Bu eylemin bir alt yapısının olması kuvvetle ihtimaldir. Kamera kayıtlarında da görüleceği gibi saldırgan keşif yaptıktan sonra il binasına saldırıyor” dedi.

Yamar, sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

Mahkeme, sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme, saldırı sonrası oluşan maddi zarara ilişkin faturaların dosyaya sunulmasını isteyerek, duruşmayı 15 Ocak 2024’e erteledi.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx