Fransa’da yasa dışı çıkar sağlamayla suçlanan Adalet Bakanı aklandı

Mahkeme, Dupond-Moretti’nin çıkar sağlamak için kasıtlı hareket etmediğine hükmetti. Aklanması muhalefet tarafından eleştirildi.

SUÇSUZ BULUNDU

Fransa’da “yasa dışı çıkar sağlamak”tan hakim karşısına çıkan Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, suçsuz bulundu.

BFMTV’nin haberine göre, mahkeme, Dupond-Moretti’nin yargılandığı davada, suçun maddi unsurunu oluşturan yasa dışı çıkar elde etme durumu olduğuna ancak Bakan’ın çıkar sağlamak için “kasıtlı” hareket etmediğine hükmetti.

ELEŞTİRİLERE MARUZ KALDI

Dupond-Moretti’nin aklanması, başta Boyun Eğmeyen Fransa Partisi (LFI) olmak üzere muhalefet cephesince eleştirildi. Adalet Bakanı Dupond-Moretti, 10 günlük yargılanma sürecinde görevde kalmayı sürdürerek, her fırsatta suçsuz olduğunu yinelemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başbakan Elisabeth Borne ve kabine üyeleri, yargılanma sürecinde Dupond-Moretti’ye destek vermişti. Dupond-Moretti’nin davası, görevleri sırasında işlediği suçlar nedeniyle bakanları yargılama yetkisine sahip Cumhuriyet Adalet Mahkemesinde (CJR) görüldü.

“Bakanlık görevini kötüye kullanmak” ve “yasa dışı çıkar sağlamak”tan yargılanan Dupond-Moretti, görev yaparken CJR’de yargılanan ilk adalet bakanı oldu. Bakanlık görevini, hakimlerle hesaplaşması için kullandığı iddia edilmişti

Bakanlık görevine 2020’de getirilmesinden kısa bir süre sonra Dupond-Moretti, avukatlık yaptığı dönemde müdahil olduğu davalara bakan bazı hakimler hakkında adli soruşturma başlatmıştı.

MAYIS 2022’DE SORUŞTURMA BAŞLADI

Yolsuzlukla mücadele kuruluşu Anticor ve 3 hakim sendikası, Dupond-Moretti hakkında soruşturma açılmasını talep etmiş ve Mayıs 2022’de CJR Savcılığı, Dupond-Moretti’ye yönelik yeterli sayıda suçlama olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

Ekim 2022’de CJR soruşturma komitesi, bakanın “yasa dışı menfaat sağlamak”tan yargılanmasına karar verirken, avukatları mahkemenin bu kararını temyize götürmüştü.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir