Fed yetkililerinden faiz mesajları

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ekonominin güçlü olduğuna dikkat çekerek hızlı faiz indirimine gerek olmadığını ancak yetkililerin indirime hazır olduğunu belirtti.

Bloomberg’e konuşan Daly istihdam piyasası, tüketici harcamaları ve ekonomik büyümeye atıfta bulunarak ekonomide önemli bir risk görmediğini belirtirken verilerle hareket edeceklerini söyledi.

Daly, enflasyon yüzde 2 hedefine inene dek faizleri şu anki seviyede tutmanın ekonomik büyümeye zarar verebileceğini dile getirdi.

Bugün açıklanan veriye göre Fed’in yakından takip ettiği enflasyon göstergesi Ocak’ta yüzde 0,4 ile 2023 başından beri en yüksek hızda arttı.

Fed Başkanı Jerome Powell ve bazı Fed yetkilileri son haftalarda yaptığı açıklamalarda faiz indiriminde aceleci olmayacakları mesajı veriyor.

Yine bugün konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic son enflasyon verilerinin ‘zorlu bir yoldan geçtikleri’ görüşünü desteklediğini ve faiz indirimlerine bu yaz aylarında başlamanın uygun olacağı söylemini yineledi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ise sanal bir etkinlikte yaptığı konuşmada tek bir enflasyon verisine bakarak hareket etmemek gerektiğini söyledi. Faizlerin oldukça kısıtlayıcı seviyede olduğunu belirten Goolsbee enflasyonda daha fazla düşüş olacağını öngördü.

Fed Temmuz ayından beri politika faizini yüzde 5,25-5,5 aralığında tutuyor, bankanın Mart toplantısında da faizleri değiştirmesi beklenmiyor.

Piyasalarda ilk faiz indirimi ise Haziran’da bekleniyor. Fed’in Aralık tahminlerine paralel olarak bu yıl en az 3 kez faiz indirimi fiyatlanıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx