Eskiden 3+1 Ev Kirası Ödenirken Şimdilerde Sadece Bir Kaleme Verilen 450 TL Canınızı Çok Sıkacak!

Son birkaç gündür sosyal medyada gezinirken 450 TL değerindeki kalemin fotoğrafına denk gelmiş olabilirsiniz. Öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından olan bir kalemin fiyatı tahmin edebileceğiniz üzere çok tepki topladı. Twitter’da yüzlerce kullanıcı ise yakın geçmişte 450 TL’ye 3+1 evlerde kiraya kaldıklarını anlatarak yeni nesli adeta şok ettiler. Son 10 sene içerisinde 450 TL’nin geçirdiği bu inanılmaz değer kaybı canınızı epey sıkacak…

Herkes gençliğinde kendisinden yaşça büyüklerin “Bizim zamanımız ne güzeldi”lerden “Ah o eski bayramlar”a kadar iç çekip geçmişi andığına şahit olmuştur. Ancak insan yıllar geçip, dönemler değişene kadar nostaljinin ne kadar derinden hissedildiğini bilmiyor!

Günümüzde öğrencilerin ve genç kesimin en büyük dertlerinin başında hiç tartışmasız ekonomik sıkıntılar geliyor. Tabii ekonomi, çoğu vatandaşımızın ortak derdi ancak özgürlüğünün kısıtlanmasıyla da bağlantılı olarak gençlerin epey canını sıkıyor.

Son birkaç gündür internette büyük olay yaratan bu kalemin fiyatı da tam bu sıkıntılardan biri! Öğrenciler için temel ihtiyaç olan kalem, defter, kitap gibi eşyaların ateş pahasında olması çok canımızı sıkıyor!

Bu kalemin fiyatı, TL’nin değer kaybı nedeniyle o kadar yükselmiş ki 2021 yılında 45 TL olarak listelenirken bugün 449 TL!

Peki bu 450 TL nasıl bir para? Çok uzak geçmişte değil, sadece 15 sene önce insanların 3+1 evlerinin kirası değerinde olan bir paraydı.

O zaman gençler 300 TL’lik KYK harçlarını biriktirerek Avrupa gezilerine çıkabiliyorlardı. Rüya gibi geliyor genç arkadaşlar, değil mi?

Bu kalemin parasıyla yurt, ev kiraları ödenebiliyordu.

Aradaki uçurum farkı görüyor musunuz?

200 TL çok değerli bir paraydı, banknotu bile yoktu.

Z Kuşağı ve genç nesil için inanılmaz geliyor…

Nostalji nedir, şimdiki gençlerin hâline üzülmek nedir çok iyi anladık.

İşte tüm olayın özeti bu! ?

Buyurun yorumlara…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir