Almanya’da Sığınmacılar İçin Çalışma Zorunluluğu

Almanya’nın Thüringen eyaletinin Saale-Orla bölgesi, sığınmacılara yönelik zorunlu kamu işlerini öngören bir planı tartışıyor. Eğer kabul edilirse, sığınmacılar saatlik 80 Cent’e zorunlu kamu hizmetlerinde çalışacaklar.

Bu plan, 2023’te bölge meclisi tarafından onaylanan bir karara dayanıyor. Buna göre, bölgedeki 150 sığınmacının 50’si, günlük dört saat boyunca kar temizleme, çit kesme veya kamu binalarının temizliği gibi işleri yapacaklar. Sığınmacılar bu işleri yapmazlarsa, 180 euro olan sosyal yardımları kesilecek.

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve CDU/CSU parlamento grubunun Birinci Parlamento Sekreteri Thorsten Frei, sığınmacıların zorunlu çalıştırılması planını desteklediklerini açıkladılar. Heil, özel durumlarda çalışma zorunluluğunu memnuniyetle karşıladığını belirtirken, Frei, sığınmacıların Almanya’ya gelmelerinin ardından çeşitli sosyal yardımlar aldıklarını ve bu nedenle kamu hizmetinde bulunmalarının doğal olduğunu söyledi.

Ancak, Pro Asyl derneği ve Berlin İşçi Senatörü Cansel Kızıltepe, sığınmacıları çalışmaya zorlama planını sert bir dille eleştirdi. Kızıltepe, sığınmacıların entegrasyonu için Almanca dilini öğrenmeleri ve erken yaşta iş bulmalarının daha önemli olduğunu vurguladı. Ona göre, sığınmacıların saatlik 80 Cent’e çalıştırılması kabul edilemez. Tartışmaların önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx