69. Sait Faik Hikaye Armağanı törenle sahibini buldu

Usta öykücü Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen, bu yıl ‘Anatomi Dersi’ kitabıyla yazar Ayşegül Devecioğlu’nun layık görüldüğü ödülün töreni yapıldı.

Jüri başkanı Doğan Hızlan sanat alanında verilen ödüllerin insanlık tarihini güzelleştiren bir yanının olduğuna değinerek, “Her yazarın mekanı vardır. Sait Faik de İstanbul’u, Beyoğlu ve Adalar’ı yazdı. Buraları yazarken de insan unsurunu hiç unutmadı. Jüri üyeliğinin en güzel yanı da ödül kazandığını yazara telefonla bildirmektir. Ben bildiririm ve o sevinci ben de ödül almış gibi yaşarım. Bu ödülün tarihine baktığımızda Türk edebiyatında önemli bir yeri var” ifadelerini kullandı.

Yazar Ayşegül Devecioğlu ise Sait Faik Hikaye Armağanı’nın yazarlık hayatı için çok önemli yerinin olduğuna vurgu yaparak, edebiyatın dünyayı değiştirmede ve dönüştürmede iyi bir yoldaş olduğunu dile getirdi.

Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği seçici kurulda Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Beşir Özmen, Metin Celal ve Jale Özata Dirlikyapan yer aldı.

Her yıl Sait Faik’in vefat yıl dönümü olan 11 Mayıs’ta açıklanan armağan geçen yıl, ‘Yok Yolcu’ adlı kitabıyla Kamil Erdem’e verilmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir