Yeşilçam’ın usta ismi İstek Pekkutsal hayatını kaybetti

Posted by

Sinema ve tiyatro sanatkarı İstek Pekkutsal, hayatını kaybetti. Pekkutsal, emekli olduktan sonra İzmir’in Buca ilçesinde ömrünü sürdürüyordu.

Pekkutsal’ın vefat haberi üzerine çok sayıda sanatsever toplumsal medya hesabından paylaşım yaptı.

Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç da toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bombacı Mülayim, Yedi Bela Hüsnü sinemalarıyla yüzümüzü güldüren, Buca’mızın değerli bir kıymeti olan hemşehrimiz, sinema ve tiyatro sanatkarı İstek Pekkutsal’ı kaybettiğimizi büyük bir ıstırapla öğrendim. Yeri cennet olsun.” ifadelerine yer verdi.

Pekkutsal, yarın Buca Yaylacık Cami’nde kılınacak cenaze namazının akabinde toprağa verilecek.

RIZA PEKKUTSAL KİMDİR?

Rıza Pekkutsal 1935 yılında İzmir’de doğdu. Türk sinema, ses ve tiyatro sanatkarı olan İstek Pekkutsal Buca Halkevi’nde sanat ömrüne başlayıp İzmir Özel Tiyatrosu’nda eğitim gördü. Hulki Saner kendisini sinemaya kazandırmasıyla oynadığı birinci Sinema Cibali Karakolu oldu. Bu sinemadan sonra 1971’den 1979 yılına kadar seslendirme sanatçılığı yapan Pekkutsal, Korkusuz Korkak sinemasında de memur rolünü canlandırmıştı.

1980’lerde çoğunlukla Kemal Sunal sinemalarında rol ve seslendirmeler yapan Pekkutsal, birinci dizi oyunculuğunu 1994 yılında Kaygısızlar dizisinde ‘Hacı Gaffur’ rolünü canlandırmıştı. En son oynadığı sinema ise 2007 yapımı ‘Sıfır Dediğimde’ filmi oldu. Ünlü isimlerin de yer aldığı; Cem Yılmaz, Cansu Dere ve Zafer Önen ile birlikte son reklamında rol aldı. Müzik bölümüyle de ilgilenen Pekkutsal, yaklaşık 20 plaka imza attı. Uzun müddet İstanbul’da yaşayan sanatçı İzmir’de ikamet ediyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.