Ukrayana savaşı için Biden ile Zelensky birbirlerini suçladı

Ukrayna-Rusya savaşında 4’üncü ay geride kalmak üzere…

24 Şubat’ta başlayan savaş ülkenin doğu vilayetlerinde devam ederken Ukrayna’yı savaş bataklığına çektiği argüman edilen ABD ile ortasında istihbarat tartışması başladı.

ABD Lideri Joe Biden, ülkesi Demokratların düzenlediği bir bağış etkinliğinde Rusya-Ukrayna Savaşı’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük savaş olduğunu belirtti.

“Zelensky istihbaratları duymak istemedi”

Biden, “Biliyorum birçok kişi benim abarttığımı düşünecek lakin (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in hududu geçeceğine dair birçok bilgimiz vardı. Bu hususta hiç kuşkumuz yoktu lakin Zelensky bunu duymak istemedi.” tabirini kullandı.

AA’nın haberine nazaran Biden’ın bu açıklamaları Alman ZDF televizyon kanalına röportaj veren Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky’e hatırlatıldı.

“Beni dinlemediler”

Zelensky, “Ukrayna tarafının bir soru sorması gerekiyor ve bu sorunun hem birçok Avrupalı devlet liderine hem de ABD Lideri’ne yöneltilmesi lazım. Ukrayna Devlet Lideri olarak beni evvelce dinleselerdi adil olurdu. Neye karşı uyardığımız duyulsaydı.” ifadesini kullandı.

Bununla savaşın başlamaması için önleyici yaptırımları kastettiğini aktaran Zelenskiy, “Karadeniz ile ilgili stratejimizin sunumu, bir partner ülke ile bir Karadeniz filosu oluşturmak. Bunu önerdik. Rusya’nın Karadeniz’i bloke edeceğini söyledik.” biçiminde konuştu.

Zelenskiy, füze programı üzerine de konuştuklarını belirterek “Bir yıl evvel tabir ettim ve kendimizi korumak için ne üzere bir hava savunmasına gereksinim duyduğumuza ait program sundum. Sorunuza yanlışsız yanıt budur.” sözlerini kullandı.

“Taleplerimiz yerine getirilmedi”

Ukrayna’nın taleplerinin yerine getirilmediğini söyleyen Zelensky, “Bana kulak verilseydi, Ukrayna’nın Rus işgalini durdurma talihi daha fazla olacaktı. Kelam ettiğiniz sinyallerin hepsi farklıydı. Bakın, her şey o denli gerçekleşseydi, Ukrayna’yı herkes yarın kapsamlı bir işgal olacağı konusunda uyarsaydı, o vakit şu soru ortaya çıkıyor; Hava alanı neden kapatılmadı, bu işgal öncesinde neden bize silah verilmedi ve Rusya Devlet Başkanı’nı (Vladimir Putin) evvelden durdurmak için neden süreksiz yaptırımlar uygulanmadı?” dedi.

Dürüst olunması gerektiğini belirten Zelensky, “Biz buna (savaşa) kendimiz hazırlandık, başlangıçta bizi kimse desteklemedi ve artık bize takviye verdikleri için tüm ortaklara minnettarım.” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.