Tutuklu bayanlara çıplak arama ve ‘yalın ayak’ dayatması

Avukat Mazlum Büksel, Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 3 siyasetçi bayanın cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kaldıklarını, tıpkı vakitte kargo, revir ve avukat görüşüne de yalın ayak gitmeleri tarafında baskı gördüklerini belirtti. Batman’da, 31 Mayıs’ta gözaltına alınan ve 3 Haziran’da “örgüt üyeliği” argümanıyla tutuklanan HDP eski Vilayet Eşbaşkanı Fatma Ablay ile Tevgera Jinen Azad’dan (TJA) Leyla Bayram ve Şirvan Göçer cezaevi girişinde ve sonrasında yaşadıkları hak ihlallerini aktardı.

Tutuklama sonrası müvekkilleri ile görüşen avukat Mazlum Büksel, bayanların cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz bırakıldıklarını, darp edildiklerini revire ve avukat görüşüne gidişlerinde ise ayakkabı (ya da terlik) giymelerine müsaade verilmediğini söyledi. Bayanların hukuksuz bir halde gözaltına alındıklarını kaydeden Büksel, 4 günlük gözaltı mühletinin akabinde çıkarıldıkları mahkemece somut bir kanıt olmamasına karşın tutuklandıklarını söyledi.

‘ÇIPLAK ARAMAYI KABUL ETMEMİŞLER, AKIN OLMUŞ’

Kadınların cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını lisana getiren Büksel, Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın aktardığına nazaran, “Çıplak aramayı kabul etmemişler. Bunun üzerine hücum olmuş. Bu taarruzda Leyla Bayram’ın üzerindeki pantolon yırtılmış. Ayaklarında morluklar oluşmuş. Ayağındaki morluklar ile koğuşa gönderilen Bayram 2 gün boyunca revire götürülmemiş. Buradaki hedef morlukların geçmesi ve darp raporu vermemek. 2 gün sonra revire götürülen Bayram ayağındaki morlukların darptan kaynaklı olduğunu belirtip; kayda geçirmiş” dedi.

Cezaevlerinde çıplak arama dayatmasının bir azaba dönüştüğünü belirten Büksel, bayanların tutulduğu cezaevlerinde çok sayıda hak ihlalinin yaşandığı bilgisini paylaştı. Büksel, şöyle devam etti: “Koğuşta 3 kişi olmalarına karşın ayakta sayım dayatmasında bulunuluyor. Askeri nizam dayatması da var. İnfaz memurları, ayakta askeri nizam ile karşılanmalarını istemiş. Tabi bayanlar bunu kabul etmemiş. Ayakta sayım ile askeri nizam dayatmasının hukuksuz olduğunu lisana getiriyorlar. Bu dayatmalara karşı duruyorlar.”

‘KEYFİ UYGULAMALARINA BUNU DA EKLEDİLER’

Cezaevi yönetiminin çıplak arama dayatmasını ileriye taşıyarak tutukluların revire, kargoya ve avukat görüşüne gidişlerinde ayakkabı giymelerine müsaade vermediğini ve yalın ayak gitmeleri istikametinde baskı uyguladıklarını kaydeden Büksel, “Koğuştan revire, avukat görüşü yahut kargo almaya gittiklerinde çıplak ayak ile gitmeleri isteniyor. Bayanlar da bunu kabul etmiyor. Keyfi, hukuksuz uygulamalarına bunu da eklemiş durumdalar” dedi.

Cezaevinde yaşanan hukuksuzlukların her geçen gün artığına dikkat çeken Büksel, cezaevi yönetiminin hukuk dışı uygulamalarına karşı kabahat duyurusunda bulunacaklarını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.