Türkiye ile Suudi Arabistan ortasında 10 milyar dolarlık amaç

Posted by

Dış Ekonomik İlgiler Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, Türkiye’nin Suudi Arabistan ile ticaret potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, “Önümüz açıldığı ve siyasi irade ortada olduğu surece 2023’te 10 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Türkiye ile Suudi Arabistan ortasındaki alakalarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın karşılıklı ziyaretleriyle yeni bir devir başladı. Muhammed bin Selman’ın ziyareti sırasında iki ülke iş insanları da iktisat ve ticaretteki iş birliği imkanlarını kıymetlendirdi.

Olpak, AA muhabirine, Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı’nın akabinde iki ülke münasebetlerini kıymetlendirdi.

Suudi Arabistan’ın bölgesinde büyük ehemmiyete sahip olduğunu tabir eden Olpak, geçmişte iki ülke ortasında müteahhitlik dahil çeşitli alanlarda hoş işlerin hayata geçirildiğini söyledi.

Olpak, son birkaç yılda yaşanan gelişmelerin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a, akabinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Türkiye’ye yaptıkları ziyaretlerin son derece kıymetli olduğuna dikkati çekti.

Muhammed bin Selman’ın beraberinde ülkesinin önde gelen firma temsilcilerinden oluşan 35 kişilik heyetle Türkiye’ye geldiğine işaret eden Olpak, şöyle konuştu:

“İlişkilerimizi ve ticaretimizi daha ileri götürebilecekken maalesef gerilediğimiz bir devir yaşadık. Gelen heyetle yaptığımız sohbetlerde, bundan sonra bu ziyaret başta olmak üzere hem geçmişin telafisi hem de ‘Daha ileriye nasıl gidebiliriz?’ konusu masaya yatırıldı. Ziyaretin içeriği ve verilen bildirilerin sıcaklığı çok değerliydi. Olağanda biz Suudi Arabistan’ın projelerini gündeme getirip bunlardan hisse almak istediğimizi söyleriz fakat artık biz daha söylemeden kendileri teklifte bulundu. ‘Bizim trilyon dolarlarla tabir edilen projelerimiz var. Sizin müteahhitlik firmalarınızın muvaffakiyetlerini biliyoruz. Suudi Arabistan’da yaptıkları işleri de biliyoruz. Bunu birlikte yapmaya biz hazırız.’ dediler. Verilen ileti bu noktada çok kıymetliydi.”

“LİDERLER ÖNÜMÜZÜ AÇACAK, BİZ DE ARTLARINDAN GELECEĞİZ”

DEİK Lideri Olpak, Muhammed bin Selman’ın ziyareti kapsamında yapılan görüşmelerdeki olumlu havanın iş dünyasının önünün açılması açısından kıymetli olduğunu lisana getirdi.

Kovid-19 salgını sebebiyle konulan seyahat yasağının kaldırılmasının da olumlu bir gösterge olduğunu vurgulayan Olpak, şunları kaydetti:

“Bundan sonraki süreçte başkanlar önümüzü açacak, biz de iş dünyası olarak gerilerinden geleceğiz. Önümüz açıldığı ve siyasi irade ortada olduğu surece 2023’te 10 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum.”

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.