SON DAKİKA HABERİ: Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş’a atakla ilgili 4 kişi tutuklandı

Posted by

İstanbul’da Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş’a hücumla ilgili 4 kişi tutuklandı.

Olay, cuma günü Kartal Orhantepe Mahallesi Seheryeli Sokak’ta meydana geldi. Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Lideri ve Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş, bu sokaktaki meskeninin önünde motosikletli 2 kişi tarafından taarruza uğradı.

Saldırının akabinde polis şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatırken İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise Sarıtaş’ı konutunda ziyaret etti.

Konuyla ilgili başlatılan incelemede olayı gerçekleştiren şahısların S.G.(36) ile A.Y. (30) olduğu tespit edildi. A.Y.’yi yakalayarak gözaltına alan polis, şüphelinin sözüne başvurdu. A.Y.’nin verdiği tabirin akabinde incelemesini derinleştiren polis, saldırıyı Sarıtaş’la tıpkı derneğe üye olan ve Sarıtaş ile hasımlığı bulunduğu belirlenen N.D.’nin azmettirdiğini ortaya çıkardı.

N.D., Sarıtaş’a hücum düzenlenmesi için M.D. (41) isimli şahıstan yardım istedi. Bunun üzerine M.D. ise M.F. isimli bireye giderek mevzuyu anlattı. M.F., M.D.’nin isteği üzerine S.G. ve A.Y.’ye akın talimatı verdi. Polis grupları, incelemenin akabinde azmettirici N.D. ile birlikte yardım ve yataklık yaptıkları tespit edilen M.D., M.F., B.S. (35), B.E. (32), E.Y. (36), S.A. (36) ve R.O.İ.’yi (39) gözaltına aldı.

4 KUŞKULU TUTUKLANDI

Şüpheliler, emniyetteki süreçlerinin tamamlanmasının akabinde Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılık 4 şüpheliyi tutuklama, 5 şüpheliyi ise isimli denetim uygulanması talebiyle hakimliğe sevk etti.

5 KİŞİ SERBEST

Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, A.Y., M.D., M.F. ve N.D’nin “Basit yaralama” kabahatinden tutuklanarak cezaevine gönderilmesine karar verdi. Öteki 5 kuşkulu ise isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

BAŞSAVCILIK’TAN AÇIKLAMA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Selami Sarıtaş’ın yaralanması hakkında yazılı basın açıklaması yapıldı. Açıklamada kelam konusu olay bildirilince soruşturma başlatıldığı ve faillerin tespit edilip yakalanması istikametinde polise talimat verildiği vurgulandı.

Suça mevzu aksiyonda 10 şüphelinin yer aldığı ve Başsavcılığın talimatıyla 9 şüphelinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, şüphelilerin adliyeye getirildiği kaydedildi. Açıklamada tabiri alınan 9 şüpheliden A.Y., M.D., M.F. ve N.D. tutuklama, öbür 5 şüphelinin ise isimli denetim altına alınma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildiği vurgulandı.

Açıklamada “Soruşturma kapsamında şimdi yakalanamayan bir şüphelinin ele geçirilmesi ve maddi gerçeği ortaya çıkarmaya elverişli tüm kanıtların toplanması istikametindeki çalışmalar, titizlikle sürdürülmektedir” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.