Sarsıntı uzmanından korkutan zelzele uyarısı: ‘7.2 büyüklüğünde…’

Posted by

Deprem Uzmanı Doç. Dr. Onur Onat, Malatya’nın, Pütürge ve Erkenek segmentlerinin kırılmasıyla birlikte 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki zelzele riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek, kent merkezinde önemli manada çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

“PÜTÜRGE VE ERKENEK SEGMENTLERİ 6.6 İLA 7.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE ZELZELE ÜRETEBİLİR”

Malatya’nın Doğu Anadolu fay sınırına çok yakın olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Onur Onat, ”Malatya Doğu Anadolu’nun en kıymetli geçiş güzergahlarından bir tanesi ancak şöyle bir talihsizliği var, Doğu Anadolu fay sınırına da çok yakın. Doğu Anadolu fay sınırının da Pütürge ile Erkenek segmentinin tam birleştiği noktada bulunmakta. Malatya’yı bekleyen iki riskli zelzele senaryolardan biri Pütürge segmentinde kırılmamış olan kısmın kırımı bu durumda 6.6 büyüklüğünde bir zelzele olabilir.

Özelliklede Sincik başlangıç noktasında bulunan Erkenek segmentin de kırılmasıyla da yapılan hesaplamalara nazaran azamî 7.2 büyüklüğünde bir sarsıntı riski Malatya’yı beklemektedir. Doğu Anadolu fay çizgisi yerleşim yerlerine 20 , Malatya merkeze 40 kilometre arada yer almaktadır. Bir zelzele senaryosunda maalesef 0.15 G ila 0.3 G ortasında bir zelzele ivmesi beklenmektedir. Bu ivmede 7 ila 10 şiddetinde bir zelzele üretebilir” dedi.

“KENT MERKEZİNİN ELDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR”

Kent merkezinde ki yapısal durumun elden geçirilerek akademik çalışmaların yapılması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Onur Onat, ”Malatya, Doğu Anadolu fay çizgisinin iki segmentinin birleştiği bir noktada bulunmaktadır tabi bu bir risktir. İnsan hayatını etkileye bilecek aralık 20 kilometreye kadar düştü. 20 kilometre insanların hayat merkezlerinin başladığı nokta. Malatya merkezi düşünecek olursak, 40 kilometre uzaklıkta buda çok önemli tahribat yapabilecek seviyede.

Özellikle Malatya merkezin elde geçirilmesi ve akademik çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda biz bir yıl evvel değerli bir adım attık. ‘FBG-2021-2566: Malatya’daki Tarihi Yapıtların Operasyonel Modal Tahlili ve Sismik Performans Değerlendirmesi’ başlığıyla bir proje sunduk. Üniversitemizde projemize değer vererek muhtaçlık duyulan aygıtları almamızı sağladı. Gerek, Büyükşehir Belediyesi gerek Battalgazi Belediyesi ‘nin bizlere çok bedelli dayanakları olmuştur. Bu manada Belediye Liderlerimiz ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.