Okul kıyafetleri cep yakıyor

Posted by

Yeni eğitim öğretim yılı 12 Eylül prestijiyle başlayacak, fakat veliler okul masrafları nedeniyle kara kara düşünüyor. Bir çocuğun ilkokula başlama maliyetinin 12 bin 500 liraya kadar çıktığı hesaplanıyor.

Birçok eserde yaşanan pahalılık okul kıyafetlerine de yansıdı. Okul üniformaları, kız ve erkek öğrencilerinin okul giysilerinin fiyatları geçen yıla nazaran en az iki kat artmış durumda. Geçen seneye nazaran okul kıyafetleri yüzde 100’e yakın artış gösteriyor. Esnaf daha evvel bu türlü bir artış görmediğini lisana getiriyor.

GÖRÜLMEMİŞ ARTIŞ

Fiyatlardaki artışla ilgili konuşan okul kıyafeti satan esnaf Bekir Atlı, ‘’Şu anda Türkiye’de ekonomik ve toplumsal koşullarda bir darboğaz yaşanıyor. Genel olarak yaşanan pahalılık okul kıyafetlerine de yansıyor. Geçen sene ilkokul öğrencisinin okul kıyafeti dört modül ortalama 180 ile 220 lira civarı tutuyordu. Bu sene bu sayı asgarî 370 lira. 40 yıldır okul kıyafetleri satıyorum, daha evvel bu kadar yıllık fiyat artışı görmedim. Atölyelerde mal diktirme maliyetleri arttı” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.