Milyonlarca kadının gözü Danıştay’da: İstanbul Sözleşmesi davası görüşülecek

Posted by

İstanbul Sözleşmesi davası, Danıştay 10. Daire’de bugün görüşülecek. Danıştay, kararın iptali istemiyle açılan davalar için özel duruşma açma kararı aldı.

Duruşmaya katılmak için yaklaşık bini aşkın avukat yetki belgesi alırken, kadın örgütleri, siyasi partiler ile meslek kuruluşları da duruşma için çağrıda bulundu. Çağrıda, “Eşit ve şiddetsiz bir yaşam isteyen herkesi hep birlikte hukuka ve İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırıyoruz” denildi.

2011 yılında imzalanan sözleşme İstanbul’da imzalandığı için ‘İstanbul Sözleşmesi’ adı verilmişti, Türkiye ise ilk imzacı olmuştu. 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla sözleşme tek taraflı feshedildi.

Polislerden kadınlara şiddetli müdahale

Halk TV muhabiri Mevsim Altay ise dava öncesi yaşananları aktardı. Altay, “Sivil toplum kuruluşlarını içeri almadı görevliler. Kadınlar içeri girmeye çalışıyorlar. 9.45’de dava başlıyordu ancak 9.55 olduğunda kapılar kapanmıştı. Sebep olarak ise mahkeme salonunun doluluğu gösterildi. Polisler sert müdahale ediyor kadınlara. İstanbul Sözleşmesi’nin önemini vurgulamak için toplanan kadınlara çok büyük bir şiddet söz konusu. İçeride de şiddet devam ediyor. Emniyet güçleri kadınlara etten duvar ördü. “ dedi.

Yaşanan arbede sonrası uzlaşmaya varıldı. Tüm kadınlar mahkeme salonuna girecek.

Tarihi görüntü

İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için davaya katılan çok avukat, STK üyeleri ve kadınlar mahkeme salonunda tarihi bir görüntü oluşturdu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.