Metin-Kemal Kahraman Ankara’da sahne alacak

Posted by

Muş konseri iptal edilen Metin- Kemal Kahraman, 18 Haziran’da Ankara Yenimahalle Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda konser verecek.

ANKA’ya konuşan Kemal Kahraman, Muş konserlerinin iptal edilmesine ait “Yılladır daima bu türlü bir keyfiyetle yüz yüzeyiz, müzisyenler olarak. Bilhassa de Kürtçe ve Zazaca müzik yapan sanatkarlar bu mevzuda bilhassa idari yetkililerin, kaymakamların, valilerin ve yerine nazaran belediye liderlerinin keyfi kararlarıyla, bu çeşitten konser yasaklarıyla daima muhatap oluyorduk. Muş konseri başka konser yasaklarıyla gündeme gelince kamuoyunda daha özel bir karşılık buldu” dedi.

‘YASAK SÖYLENTİSİNİN ÖNEMLİ OLUMSUZ TESİRİ OLDU’

Kahraman, Muş yasağının akabinde Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mersin ve Adana’da konserlerini gerçekleştirebildiklerini fakat Muş yasağı nedeniyle dinleyicinin konsere gelmekte çekindiğini ve birtakım dinleyicilerin de bütün konserlerin iptal edildiğini düşündüğünü söyledi. Kahraman, “Bu yasak söylentisinin konserlerimize iştirak manasında önemli bir olumsuz tesiri oldu. Mesela Urfa’da etkilenmişti kitle. İştirak azdı. Öbür yerlerde beklediğimizin altındaydı lakin tekrar de teşekkür ediyoruz dinleyicilerimize. Bizi yalnız bırakmadılar” diye konuştu.

Kahraman, “Ankara’da olması sebebiyle de yasaklara karşı bir halleri varsa bekleriz” diyerek, 18 Haziran konserine dinleyicilerini davet etti.

Kahraman, daha evvel konserlerinin yasaklandığını lakin bu “kötülüğün” aleni olarak yapılmadığını aktararak, şunları söyledi:

“Konseriniz yasaklanıyorsa hakkınızda bir mahkeme açılırdı ya da bir münasebeti ileri sürülürdü. Neden konser olamayacağına dair. Bugün bunlar uygun bulunmamıştır üzere münasebetlerle ya da kılığını, kıyafetini beğenmedim diyerek ya da daha genel konuşursak toplum ahlakına alışılmamış, bu türlü tuhaf ahlaki ve ferdî münasebetlerle konserler iptal edilebiliyor. Bu açıdan çok keyfi kararların olduğu ve bu keyfiyete dayalı yasakların olduğu daha sıkıntı bir periyot.”

‘ZULÜM DAYATILIYOR’

Pandemide sanatkarların sıkıntı devirden geçtiğini ve bu sıkıntı devrin akabinde konserlerin yasaklanmasının sanatkarları daha güç durumda bıraktığını anlatan Kahraman, şunları belirtti:

“Zaten pandemide battılar, biraz daha üzerlerine gidersek büsbütün çökerler üzere bir strateji mi vardır? Ben de anlayamadım doğrusu. Sahiden pandemi periyodunda bütün sahne sanatları şöyle ya da bu formda etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ederken müzik büsbütün yasaklanmıştı… Artık de iki yıl süren pandemi sürecini güç şartlarda geçiren müzisyenlere konser yasakları ve aktiflik iptalleriyle daha da büyük bir zulüm dayatılmış oluyor. Hakikaten bu işten geçinen birçok insan sıkıntı durumda. Anlaşılan maksatları de bu. Müzik topluluğunu çok daha büyük zorluklarla muhatap ederek, istedikleri seviyesizliğe indirmek. Onların geçim yollarını büsbütün kapatarak, çok daha sıkıntı durumda bırakmak üzere bir niyet var diye okuyoruz.”

‘MADDİ VE MANEVİ HIRPALANMIŞ OLUYORUZ’

Kahraman konser yasaklarından dinleyiciden, müzisyene, müzisyenden ses teknisyenine kadar herkesin mağdur olduğunu kaydederek, Muş konserinde yaşadıklarını anlattı. Kahraman, iptalin akabinde konser fiyatlarının geri ödenmesi, uçak biletlerinin değişmesi, otelin iptali üzere bir sürece girdiklerini kaydederek, “Maddi ve manevi olarak hırpalanmış oluyorsun. Yarınki konserim nasıl geçecek diye düşüneceğine, bizim işimiz ve vazifemiz olmayan, müzikle de alakası olmayan bir işle sizi meşgul etmiş oluyorlar. Bizler zati konser fiyatlarıyla ayakta kalıyoruz. Dinleyici gelirse bir şey kazanılıyor, gelmezse birçok zati masraflar vs. lakin kendini kapatıyor” dedi.

Kahraman, müzik yasaklarına karşı 1134 sanatkardan müzik yasağına karşı ortak açıklamasını anımsatarak, “İlgililerin takip etmesini rica ederim” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.