Kot kumaşında ilk üç içindeyiz

Posted by

 

Hanife Baş / Amsterdam – Türkiye, premium denim kumaşında(kot kumaşı) dünyada ilk sıralara oynuyor. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ‘Ever Evolving (Daima Gelişmek) Talks’un üçüncüsünü gerçekleştiren Çalık Denim’in Genel Müdürü Serhat Karaduman, Türkiye’nin dünyada denim üretiminde ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Karaduman, “Dünyada 20 denim üreticisi var ilk üçteyiz. İnovatif Türk denim sektörü İtalya’nın üstlendiği pozisyonu almaya başladı. Bu alanda modaya yön verme yönünde ilerliyoruz” dedi.

Pandemi sonrasında yakın coğrafyada üretim trendiyle Türkiye’nin her alanda öne çıktığını ve Avrupa’ya yakınlığının avantaj olduğunu da dile getiren Karaduman, ancak Çin, Hindistan ve Brezilya’nın daha büyük kapasiteye sahip olduğunu, Türkiye’nin kapasite olarak ilk beşte yer aldığını kaydetti.

‘Rekorumuzu kırdık’

Karaduman, Çalık olarak 2022 yılı ilk üç ayında kendi rekorlarını kırdıklarını da dile getirerek, “Bu yılın ilk üç ayında ciroda yüzde 35’lik artış yaşıyoruz. Yılın tamamında da bunu sürdürmeyi hedefliyoruz. 2021’in ikinci altı ayı çok iyiydi. Ancak hammadde krizini biz de yaşıyoruz. Fiyat oynamaları çok yüksek. Pamuğun ve kimyasalların fiyatı arttı. Konteyner krizi devam ediyor. Bu sorunlar bir süre daha devam edecek gibi duruyor. Biz tedarikte iç kaynakları da kullanarak sağlıklı planlama yaptık. Bu nedenle bu süreçlerden çok etkilenmiyoruz” diye konuştu.

60 milyon metrekarelik üretim kapasitesine sahip olduklarını aktaran Serhat Karaduman, şunları söyledi: “Pandemi döneminde Ar-Ge, inovasyon gibi konularda geliştirmelere odaklandık. Pazar payımızı koruduk. 2015’den beri yüzde 40 büyüme gösterdik. Önümüzdeki beş yılda ise yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz. 2021’de gerçekleştirilen üretimle katma değerli global pazarda tek başına yüzde 12 paya sahibiz. Pazar büyümesine entegre olarak aynı hızda büyümeyi hedefliyoruz.”

Yüzde 82 ihracat

Kumaş gelirlerinin yüzde 82’sinin ihracattan geldiğini dile getiren Karaduman, “İplik dâhil tüm satışların ise yüzde 70’ini doğrudan ve dolaylı olarak yaptığımız ihracattan elde ediyoruz. 2022’de doğrudan ve dolaylı olarak toplam yüzde 45 artış, doğrudan ihracatta ise yüzde 93 artış hedefliyoruz” açıklamasını yaptı. Karaduman, yatırımlarının da sürdüğünü kaydederek, kapasite artırımına 5 yılda 150 milyon dolarlık yatırım yaptıkları, yeni dönemde makine ve süreç yenileme için 35 milyon dolarlık daha bütçe ayırdıkları bilgisini verdi.

Karbon ayak izini azalttık

Serhat Karaduman, sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: ”Karbon ayak izini azaltıyoruz. Yenilenebilir enerjide yüzde yüz artış sağladık. Kullandığımız elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediyoruz. Yüzde 10’u kendi kurduğumuz sistemden. Geriye kalanı ise yenilenebilir enerji satın alarak kullanıyoruz. Sürdürülebilir ürünlerden elde ettiğimiz gelir cironun yüzde 30’u. Yeni hedefimiz yüzde 60.”

Modanın geleceğine ışık tutuldu

Çalık Denim’in Ever Evolving mottosundan yola çıkarak gerçekleştirdiği Ever Evolving Talks by Calik Denim’in üçüncü etkinliği Theater Amsterdam’da gerçekleşti. Şirket bu etkinlikle, kendisi gelişirken içinde bulunduğu sektörün de gelişerek ilerlemesi ve geleceğe hazırlanmasını hedefliyor. Bu yılki Ever Evolving Talks’da, Metaverse ve NFT masaya yatırıldı. Önemli konuşmacıların yer aldığı toplantıda modanın geleceğine ışık tutuldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.