Konya’da mühendis kardeşlerin ürettiği araçlar, dünyada ilgi gördü

Posted by

Konya merkez Karatay ilçesi BÜSAN Sanayi Sitesi’nde, 29 yaşındaki Mustafa ile 30 yaşındaki Hüseyin Genç kardeşler, elektrikli hizmet aracı üretiyor.

Tasarım ve Ar-Ge’siyle yerli mühendislik eseri araçlar, havalimanı ve hastanelerde insan ve yük taşıyor.

Havalimanlarında kullanılıyor, 3 saat şarj yetiyor

“Golf arabası” olarak da bilinen, 2 yahut 4 kişilik araçlar, uygun güç tüketimiyle de tercih ediliyor.

Yurt içinde ve birçok ülkedeki havalimanlarında hayatı kolaylaştıran araçlar, ortalama 3 saatte şarj edilebiliyor.

35 şahısla yılda 300 araç üretiyorlar

AA’nın haberine nazaran; farklı güç ve menzil kapasitesinde yılda 300’e yakın araç üreten, bir kısmını de ihraç eden firma, 5’i mühendis 35 şahsa istihdam sağlıyor.

Şehir hastanelerinde ve havalimanlarında kullanılıyor

Şirketin yöneticisi ve Ar-Ge sorumlusu Mustafa Genç, 2003’te babasının kurduğu firmanın elektrikli engelli aracı imalatı yaptığını söyledi.

Yeni pazar arayışıyla, artan talep ve gereksinime nazaran 2 ve 4 kişilik, elektrikli, insan ve yük taşıyan araç üretimine başladıklarını anlatan Genç, “Şehir hastanelerine ve havalimanlarına vermeye başladık. Golf arabası olarak bilinen bu araçları 5 yıldır üretiyoruz ve kesimde âlâ bir yere geldik. Geçen yıl da trafik tescilli araçlar üretmeye başladık. ‘B’ ehliyetiyle cadde ve sokaklarda kullanılabiliyor. 180 kilometrede 9 liralık güç tüketiyor.” diye konuştu.

Bagaj ve yük taşınıyor

Genç, araçların ağır ilgi gördüğünü belirterek şunları kaydetti:

“Dünyaya yayıldık ve Avrupa’da çabucak her havalimanında araçlarımız kullanılıyor. Fransa’daki bir havalimanıyla muahede yapmak üzereyiz. Büyük yerleşkesi olan işletmelerde de kullanılıyor. Bilhassa havaalanı ve hastanelerde yürüme zahmeti çeken insanlara büyük kolaylık sağlıyor. Kasalı modellerde bagaj ve yük taşımada da kullanılıyor. Ar-Ge’yi de bünyemizde yapıyoruz. Yerlilik oranı yüzde 80’e ulaştı, bunu daha da artırmayı hedefliyoruz. Elektrik-elektronik alt yapıda yerlilik oranını üst taşımayı istiyoruz. 4 kişilik modelimiz Ukrayna’da yeterli bir yer edinmişti. Maalesef bu savaş, süreci baltaladı. Avrupa’da düzgün bir pazar var.”


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.