Kenarında kamp yapmalık Türkiye’nin en güzel 10 gölü

1 – Bafa Gölü

Paylaş

1 – Bafa Gölü

Tarihin ve doğanın iç içe olduğu Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü. Muğla ve Aydın sınırları içerisinde yer alan gölün doğu kıyılarında Herakleia Antik Kenti’nin kalıntıları bulunuyor. Göl üzerinde bulunan adalardaki kilise ve manastır kalıntıları ise eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Kuş ve bitki çeşitliliği ile de önemli bir yere sahip olan göl kenarında doğaseverler için harika kamp alanları bulunmakta. 

2 – İznik Gölü

Paylaş

2 – İznik Gölü

Antik Çağlarda “Askania” olarak anılan İznik Gölü, Bursa sınırları içerisinde yer alıyor ve Marmara Bölgesi’nin en büyük gölü olarak biliniyor. Özellikle ilkbahar aylarında kıyılarında bulunan meyve bahçeleri sayesinde ziyaretçilerine rengarenk bir manzara sunuyor. Hatta gölün mavisinin ünlü İznik çinilerine de ilham verdiği söylenenler arasında. Etrafındaki çamlık araziler ise kamp yapmak için oldukça uygun. 

3 – Borçka Karagöl

Paylaş

3 – Borçka Karagöl

Artvin ilçesinin ikinci Karagöl’ü olan bu göl, Borçka ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Biraz meşakkatli bir yol sonucu ulaşılsa da adeta saklı kalmış bir cennet olan gölün manzarası bütün bu yol stresini unutturacak cinsten. Bitki ve hayvan çeşitliliği nedeniyle sadece ülkemizin değil, dünyanın da en kendine has ve gizemli göllerinden birisi olarak biliniyor. Konaklama seçenekleri bakımından Orman İdaresi tarafından yapılan bir tesis ve kamp alanı bütün ihtiyaçlarınızı karşılıyor. 

4 – Ulubat Gölü

Paylaş

4 – Ulubat Gölü

Ulubat Gölü, Bursa sınırları içerisinde yer alıyor. Kuş çeşitliliği konusunda Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli sulak alanlarından birisi olan göl, kuş gözlemcilerinin sıkça tercih ettiği bir nokta. Çeşitli arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapan gölde kamp yapmak sizi doğa içinde köklü bir tarihi yolculuğa çıkarıyor adeta. 

5 – Yedigöller

Paylaş

5 – Yedigöller

Türkiye’nin en güzel kamp alanları içinde sayılan bölge, Bolu sınırları içerisinde yer alan yedi adet gölden oluşan bir milli park. Her mevsim apayrı bir güzelliğe sahip olan ve koruma altında olan Yedigöller; çadır kampı, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık için eşsiz bir olanak. Kış mevsiminde ulaşım, kapanan yollar nedeniyle bir miktar sıkıntılı. Bu nedenle eğer bölgeyi kış aylarında ziyaret edecekseniz gitmeden önce yol bilgisi almakta fayda var.

6 – Eğirdir Gölü

Paylaş

6 – Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, Isparta sınırları içerisinde yer alan ve yeraltı kaynak suları ile beslenen bir tatlı su gölü. Gün içinde ışığın geliş açısına göre farklı renklerde görünmesinden dolayı halk arasında Yedi Renkli Göl olarak anılıyor. 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak korunmakta olan bölge çevresindeki ormanlık alanlar sayesinde yeşilin her tonunu siz ziyaretçilerine sunuyor. Gün boyu adeta bir renk cümbüşüne şahit olacağınız göl kıyısında kamp yapmak ise bizce paha biçilemez bir deneyim. 

7 – Abant Gölü

Paylaş

7 – Abant Gölü

Dört mevsim boyunca huzur dolu bir manzaraya sahip olan Abant Gölü, Bolu ilinde bulunuyor. Uzun yıllardır tabiat parkı olarak koruma altında olan göl çevresinde yürüyüş parkurları ve bisiklet turları gibi çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz imkanlar mevcut. Yollar, kış koşullarından kötü etkilense bile göl yolu mutlaka açık tutuluyor. Kış mevsiminde zorlu koşullarında kamp yapmak sizin için bir mesele değilse eğer, kış aylarında rotanıza eklemeniz gereken yegane yerlerden zira karşılaşacağınız manzara eşine az rastlanır türden. 

8 – Köyceğiz Gölü

Paylaş

8 – Köyceğiz Gölü

Ege Bölgesi’nin derin tarihinden nasibini almış bir başka göl ise Köyceğiz Gölü. Muğla’nın Menteşe bölgesinde yer alan göl, tarihi kalıntıların ve doğanın muhteşem uyumunu görebileceğiniz bir alan. Bütün bunların yanı sıra, pek çok farklı balık çeşidine de ev sahipliği yapıyor. Muğla merkeze yaklaşık olarak 65 km uzaklıkta bulunması nedeniyle de ulaşım açısından büyük bir kolaylığa sahip. 

9 – Beyşehir Gölü

Paylaş

9 – Beyşehir Gölü

Üzerindeki adalarda bulunan manastır kalıntıları ile hem tarihsel hem de dini bir öneme sahip olan Beyşehir Gölü, Konya ve Isparta sınırları içerisinde yer alıyor. Yer yer yüzmenin de mümkün olduğu gölde yeşilin ve mavinin inanılmaz bir uyum içinde bulunması doğaseverleri bu bölgeye çeken en önemli şeylerden. Aynı zamanda bölge, Türkiye’nin en büyük milli parkı olma özelliğine sahip. 

10 – Sapanca Gölü

Paylaş

10 – Sapanca Gölü

Hem İstanbul’a yakınlığıyla hem de hayran edici manzarasıyla Sakarya’nın en çok ilgi gören yeri olan Sapanca Gölü, çevresinde bulunan çeşitli tesisler sayesinde birçok aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Sörf, kürek, yelken, deniz bisikleti ve ATV safari bunlardan sadece birkaçı… Hatta gölün bazı yerlerinde yüzmek bile mümkün. Çevresinde her beklentiye hitap eden otellerin yanı sıra çok sayıda özel kamp alanları mevcut. 

Kaynak: Neredekal.com

Göl en güzel göller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir