Karaburun Ildır Körfezi’ndeki doğal ömür kayıt altında

Posted by

Karaburun-Ildır Körfezi’nde bölgenin sahip olduğu doğal, kültürel, tarihi, eğitsel ve estetik pahaların belirlenmesini amaçlayan biyoçeşitlilik araştırma projesi, yıl sonunda tamamlanacak.

Yaban hayatı açısından epeyce güçlü olan bölge, kuşağı tükenmekte olan ve milletlerarası seviyede muhafaza altına alınan Akdeniz foklarının üreme ve hayat alanı olarak dikkat çekiyor.

Yine muhafaza altında olan ada martısı, yılan kartalı, küçük kerkenez, ada doğanı üzere kuş tiplerine konut sahipliği yapan bölge ayrıyeten su samuru, karakulak, Akdeniz nalburlu yarasası üzere seçkin görülen tipleri de barındırıyor.

AKDENİZ FOKU GÖZLEMLENDİ

Körfezde yürütülen çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan jeoloji ve hidrojeoloji uzmanı Dr. Tuğbanur İhtimam Balaban, Karaburun-Ildır Körfezi’nin 2019 yılının Mart ayında Cumhurbaşkanı kararıyla Özel Etraf Muhafaza Bölgesi ilan edildiğini anımsattı. Doğal ortamı bozulmayan bölgede biyoçeşitliliğin mevcut durumunun ortaya çıkarılması ve sürekliliğinin sağlanmasının çok değerli olduğuna işaret eden Balaban, projenin yarımadanın karasal kısmında yürütüldüğünü lisana getirdi.

Balaban, şöyle devam etti:

“Proje bilhassa buradaki biyoçeşitliliğin gelecek jenerasyonlara aktarılması ve korunmasının sürdürülebilmesini sağlayacaktır. Karaburun Yarımadası orman, kıyı, kara, sulak alan ekosistemini bir ortada barındırıyor. Bundan ötürü da yeniden bölgede fokların üreme ortamları kelam konusu. Bunun dışında yabani hayatta sayabileceğimiz kurt, vaşak üzere canlı cinsleri bu ortamda hayat buluyor. Su samurları da iç sularda gözlemlenmiştir. Bunun dışında bilhassa kuş çeşitleri açısından bu bölge epeyce zengindir. Bu bölgede bilhassa 1106 takson belirlenmiş lakin bunlardan 142’si bilhassa Karaburun için yeni kayıt altına alınmış taksonlardır.”

Akdeniz fokunu kıyı bölümlerde gözlemlediklerini söz eden Balaban, Tuzla Koyu’nda ise toprak kurbağasını birinci sefer bu projede kayıt altına aldıklarını kelamlarına ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.