Kadirov, Rus ordusunu eleştirdi, “Putin’in durumdan haberi yok” dedi

Posted by

Ukrayna’nın, ülkenin doğusunda gerçekleştirdiği karşı taarruzda 3.000 kilometrekareden fazla alanı Rusya’dan geri aldığını açıklamasının akabinde Çeçen başkan Ramazan Kadirov dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kadirov, Rus ordusunun acil taktik değiştirmesi gerektiğini yoksa durum hakkında Rusya Devlet Lideri Putin’i bilgilendireceğini söyledi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan ve Ukrayna işgalinde değerli bir role sahip olan Çeçen başkan Ramazan Kadirov, savaşın gidişatıyla ilgili şaşırtan açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 7’nci ay dolmak üzereyken Kadirov, Ukrayna’nın doğusundaki Kharkiv eyaletinde kritik bir tedarik merkezi olan İzyum’un Ukraynalılara geçmesinin akabinde Rus ordusunu eleştirdi.

Kadirov, “Özel askeri operasyonla ilgili bugün yahut yarın değişiklik yapılmazsa, Kremlin’e alandaki durumu açıklamak zorunda kalacağım.” dedi. Kadirov, “Savunma Bakanlığı’nda çalışmıyorum ve stratejist değilim. Lakin buradaki yanılgıları görebiliyorum. Yanılgı yaptıkları çok açık. Umarım kısa müddette gerekli sonuçları çıkarabilirler” dedi.

ÜSTÜ KAPALI TEHDİT

Kadirov, bu kelamlarıyla Putin’in durumdan haberdar olmadığını öne sürerken, ordunun üst kademesini de üstü kapalı tehdit etti.

Kadirov, kuzeydoğu Ukrayna’daki durumla ilgili ise, “Orada adamlarımız var, bu cins durumlar için özel olarak hazırlanmış savaşçılar. 10 bin kişinin daha onlara eklenmesini bekliyoruz. En yakın vakitte Odesa’ya ulaşacağız.” sözlerinde bulundu.

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda gerçekleştirdiği karşı taarruzda 3.000 kilometrekareden fazla alanı Rusya’dan geri aldığını açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı da Cumartesi günü askeri birliklerin Ukrayna’nın doğusundaki İzyum, Balakliya ve Kupiansk kasabalarından geri çekildiğini duyurmuştu.

‘ASKERLERİ TOPLAMAK İÇİN ÇEKİLDİK’ AÇIKLAMASI

Bakanlık, Izyum’daki askerlerin “yeniden toparlanmak” için; Balakliya’daki askerlerin ise Donetsk cephesine takviye oluşturmak için çekildiğini öne sürmüştü.

Arka geriye gelen çekilme haberleri Rus milliyetçileri ortasında da öfkeye neden olurken, Rus ordusu idaresini Ukrayna savaşında sonuncu zaferi sağlamak için acil değişiklikler yapmaya çağırdılar.

İzyum’un düşüşü, birliklerinin Mart ayında Ukrayna’nın başşehri Kiev’den geri çekilmesinden bu yana Rusya’nın en makus askeri mağlubiyeti oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.