İtalya’da geçen yıl 5,6 milyon kişi mutlak yoksulluk şartlarında yaşadı

Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının avrupaya tesirleri daha fazla oluyor. İtalya, Avrupa’nın otomotiv, tasarım, mobilya, ayakkabı, moda ve dokumacılıkta öne çıkan bir ülkesi. İktisat alanındaki muvaffakiyetleri çok uzun yıllara yayılan ülke de son devirdeki olumsuz şartlardan etkileniyor.

İtalya’da 5,6 milyon kişi, 2021’de mutlak yoksulluk şartlarında yaşadı

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) raporuna nazaran, toplam nüfusu 60 milyon kişi olan İtalya’da 5,6 milyon kişinin geçen yıl mutlak yoksulluk şartlarında yaşadığı bildirildi. Ülke genelinde 1,9 milyon hanenin 2021’de mutlak yoksulluk şartlarında hayatını sürdürdüğü belirtilen raporda, bunun yaklaşık 5,6 milyon kişiyi kapsadığı ileri sürüldü. Raporda, kelam konusu sayının nüfusun yüzde 9,4’üne denk geldiği ve 2020 yılındaki düzeyle tıpkı olduğu hatırlatıldı.

Yoksulluk şartları, güneyde daha yüksek

Raporda, yoksulluk şartlarının ülkenin güney bölgelerinde kuzey ve orta kesite nazaran daha yüksek olduğunun altı çizildi.

Tüm vakitlerin en yüksek seviyesi

Mutlak yoksulluk datalarının, koronavirüs salgınının başladığı 2020’de kaydedilen tüm vakitlerin en yüksek düzeyini de doğruladığı söz edildi.

1,4 milyon çocuk yoksulluk şartlarında yaşıyor

Ülkede 18 yaş altı nüfusta yaklaşık 1,4 milyon çocuğun da yoksulluk şartlarında yaşadığına vurgu yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.