İngiliz İstihbaratı: Rusya S-300 ve S-400’ün füzelerini kullanmaya başladı

Posted by

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal devam ederken, İngiliz İstihbaratı’nı savaşta yaşananlarla ilgili kıymetli bilgiler paylaştı.

Yayımlanan istihbarat raporunda; Rusya’nın karadan karaya kullandığı füzelerin azaldığı ve Rus ordusunun kara maksatlarını vurmak için S-300 ve S-400 kullanmaya başladığı belirtildi.

İstihbarat raporunda, “Bu silahlar (S-400 ve S-300), uçakları yok etmek için tasarlanmış nispeten küçük savaş başlıklarına sahiptir. Açık ve hafif binalardaki birliklere karşı kıymetli bir tehdit oluşturabilirler lakin sertleştirilmiş yapılara nüfuz etmeleri pek mümkün değildir. Bu silahların amaçlanan gayelerini kaçırma ve sivil kayıplara neden olma mümkünlüğü yüksektir, zira füzeler bu rol için optimize edilmemiştir” denildi.

RAPORDA YER ALAN ÖBÜR AYRINTILAR

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan istihbarat raporunda, Donbass’ta Ukrayna kuvvetlerinin, Vuhlehirsk elektrik santraline Rusların saldırma teşebbüslerini püskürtmeye devam ettiği belirtilerek, “Rus topçusu, Kramatorsk ve Siversk kentlerinin etrafındaki bölgelere odaklanmaya devam ediyor” denildi.

Raporda, Ukrayna’nın Mykolaiv Bölgesi Valisi Vitaly Kim’in dün, Rus kuvvetlerinin altyapı, güç tesisleri ve depolama alanlarını vurmak için 7 hava savunma füzesi kullandığını söylediği hatırlatıldı. Rusya’nın, özel kara atak füzelerinin kritik seviyede eksikliği nedeniyle, ikincil bir kara saldırısı yolu olarak hava savunma füzelerinin kullanımını artırdığı bildirildi.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.