İlk kez görücüye çıkıyor… Teknofest bugün başladı!

Gösteri uçakları yerlerini aldı, sahne ve çadırlar hazırlandı. TEKNOFEST  için hazırlıklar tamamlandı.

İlk kez düzenlendiği 2018 yılından bu yana milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, kapılarını 7’nci kez İstanbul’da açacak.

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen söyleşi ve etkinlikler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapıyor.

Etkinlik, toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin teknoloji üreten ve geliştiren bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Yüz binlerce gencin hayallerini gerçekleştirmesi için TEKNOFEST kapsamında çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenleniyor.

İLK KEZ GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR!

Teknofest Atatürk Havalimanı’nda ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Festival 5 gün sürecek. Bayraktar Kemankeş mini akıllı seyir füzesi ilk kez Teknofest2023’te görücüye çıktı.

İlk kez düzenlendiği 2018 yılından bu yana milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, kapılarını 7’nci kez İstanbul’da açtı. Bayraktar Kemankeş mini akıllı seyir füzesi ilk kez Teknofest2023’te görücüye çıktı.

İLK KEZ TEKNOFEST 2023’TE SERGİLENDİ

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar şu ifadeleri kullandı:  “Bayraktar #Kemankeş mini akıllı seyir füzesi ilk kez #Teknofest2023’te sergileniyor. Jet motorundan, stabilize kamera sistemine, yapay zeka yazılımlarından sistem tasarımına tümüyle milli ve özgün.

–  200 km+ operasyonel menzili
–  0.7 Mach dalış sürati
–  30 kg ağırlık.

KEMANKEŞ NE ANLAMA GELİYOR?

“Kemankeş” Osmanlı İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir ve “okçu” anlamına gelir. Kemankeşler, okçuluk konusunda eğitim almış ve iyi bir nişancılık becerisine sahip olan askeri bir sınıftı. Aynı zamanda, İstanbul’un Tophane semtindeki Kemankeş Kışlası’nda konuşlandırılmışlardı. Günümüzde “kemankeş” kelimesi genellikle eski İstanbul’da kullanılan bir terim olarak anılır.

İSTANBUL 2018 VE 2019’DA EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTI

Etkinliğin ilki 2018’de İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirildi. 2018’deki TEKNOFEST kapsamında 14 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına toplamda 4 bin 333 takım, 20 bin genç başvuru yaptı. 2018’deki festivali 550 bin kişi ziyaret etti.

TEKNOFEST’in ikincisi ise 2019’da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapıldı. TEKNOFEST 2019’da 19 farklı kategoride gerçekleştirilen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 122 ülkeden 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurdu. TEKNOFEST, 2019 yılında 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle “dünyanın en büyük havacılık festivali” haline geldi.

TEKNOFEST 2020 YILINDA GAZİANTEP’TE GERÇEKLEŞMİŞTİ

Sonraki süreçte etkinliğin bir yıl İstanbul’da, bir yıl Anadolu’da düzenlemesi kararı alındı. Bu kapsamda TEKNOFEST, 2020 yılında Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen festivalde, 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 84 ülkeden 20 bin 197 takım, 100 bin genç başvuruda bulundu. Kovid-19 tedbirleri sebebiyle ziyaretçi kabul edilmeyen etkinliğe sadece yarışmacılar katıldı.

2021’DE TEKRAR İSTANBUL’DA DÜZENLENMİŞTİ

Gaziantep’in ardından 2021’de TEKNOFEST tekrar İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlendi. 2021’deki festival kapsamında 35 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il, 111 ülkeden 44 bin 912 takım ve 200 bin yarışmacı başvurdu.

Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın da katıldığı etkinlik, çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

2022 YILINDA İLK KEZ YURTDIŞI ÜLESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Geçen yıl TEKNOFEST ilk kez yurt dışına açıldı ve Azerbaycan Bakü Crystal Hall’de gerçekleştirildi.

TEKNOFEST Azerbaycan’da, 10 farklı teknoloji yarışması düzenlendi. Bu yarışmalara 1.010 takım, 5 bin 636 yarışmacı başvurdu.

2022 YILINDA TEKNOFEST RÜZGARI KARADENİZDE ESTİ

TEKNOFEST Azerbaycan’ın ardından festival, 30 Ağustos-4 Eylül 2022’de Samsun Çarşamba Havalimanı merkezli olarak Karadeniz Bölgesi’nde yapıldı.

TEKNOFEST Karadeniz kapsamında geleceğin odak alanları üzerine 40 farklı teknoloji yarışması gerçekleştirildi. Bu yarışmalara 81 il, 107 ülkeden 154 binden fazla takım ve 600 binden fazla yarışmacı başvurdu.

TEKNOFEST YENİ SÜRPRİZLERİYLE TEKRAR İSTANBUL’DA!

TEKNOFEST’in, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında İzmir, Ankara ve İstanbul’da düzenlenmesi planlandı. 16-19 Mart’ta düzenlenecek olan İzmir’deki etkinlik, deprem felaketi sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi.

TEKNOFEST’in İstanbul etkinliği, 27 Nisan-1 Mayıs’ta İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. TEKNOFEST’te bu yıl 41 ana yarışma, 102 farklı kategoride düzenleniyor ve bu yarışmalara 332 bin takım ve 1 milyondan fazla yarışmacı katılıyor. Yarışmalarda 13 milyon TL’nin üzerinde ödül, 30 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği verilecek.

Akıllı ulaşım, biyoteknoloji inovasyon, çip tasarım, dikey inişli roket, eğitim teknolojileri, engelsiz yaşam teknolojileri gibi birçok kategoride gerçekleştirilen yarışmaların yanı sıra TEKNOFEST’te, paydaş kurumlar, açtıkları stantlarda geliştirdikleri ürünleri ve sundukları hizmetleri de sergiliyor.

Aralarında Bayraktar Kızılelma, Bayraktar Akıncı‘nın da yer aldığı savunma sanayisinin öne çıkan projeleri de ziyaretçilere sunuluyor. Bu yıl Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı, ilk kez TEKNOFEST etkinlik alanında yerini alacak.

UÇUŞ GÖSTERİLERİNDE YERLİ VE MİLLİ HEYECAN

Türk Yıldızları, Solo Türk, Hürkuş, Gökbey, Aksungur, Bayraktar TB3, Jandarma Çelik Kanatlar, Bayraktar AKINCI, ATAK ve Anka da etkinlik kapsamında uçuş gösterileri gerçekleştirecek.

Bugün İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak olan etkinliğe ziyaretçi kaydı “teknofest.org” adresinden yapılabiliyor.

HAZIRLIKLAR TAMAM: HER ŞEY EN İYİ ŞEKİLDE YAPILDI!

TEKNOFEST’te bu yıl 102 kategoride 41 ana yarışma düzenlenecek. 13 milyon liranın üzerinde ödül, 30 milyon liranın üzerinde malzeme desteği verilecek.

Milyonlarca teknoloji tutkununu ağırlamaya hazırlanan festival 1 Mayıs’ta sona erecek.

İstanbul’un ardından TEKNOFEST, ziyaretçilerini 30 Ağustos-3 Eylül’de Ankara Etimesgut’taki 11’inci Hava Ulaştırma Üssü‘nde ağırlayacak.

Festival alanında Türkiye’nin gökyüzündeki yeni gücü KIZILELMA da olacak. Çorlu Havalimanı’ndan kalkan KIZILELMA, yaklaşık 35 dakika süren uçuşla Atatürk Havalimanı’na vardı.

MİLLİ GURUR GÖKBEY’DE TEKNOFEST’TE

TEKNOFEST’e katılanlar GÖKBEY helikopterini de inceleyebilecek.

Ankara’dan havalanan GÖKBEY Bursa’da yakıt ikmali yapıp Atatürk Havalimanı’ndaki yerini aldı.

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir