Güney Kore periyodu sabık geleneği: Sıra Moon Jae-in’e geldi

Posted by

KARAR/ALMANYA

Güney Kore’de mayıs ayında devlet lideri olan Yoon Suk-yeol seçim periyodunda kelam verdiği üzere selefi Moon Jae-in periyodu hakkında soruşturmaları hızlandırdı. Moon hükümeti hakkındaki en büyük suçlamalardan birincisi 2020 yılında Kuzey Kore kıyı güvenliği tarafından düştüğü ya da düşürüldüğü denizde altı saat bekletildikten tarafından kurşunlanarak öldürülen Jee Dae-jun ismindeki bir balıkçılık memuru hakkında.

Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yer alan habere nazaran, Kuzey Kore kıyı güvenliği Güney Koreli Lee Dae-jun’u düştüğü denizden çıkmasına altı saat boyunca müsaade vermedi. Daha sonra kurşunlanarak öldürülen Jun’un cesedi de deniz üstünde yakıldı. Bu yırtıcı uygulamanın korona virüsün karşı bir önlem olarak yapıldığı argüman edildi.

Güney Kore ile alakalarını bozmak istemeyen Kuzey Kore Devlet Lideri Kim Jong-un bu olay için resmi olarak özür dilemiş ve olay kapanmıştı. Moon hükümeti Lee’nin borçları nedeniyle Kuzey Kore’ye kaçmaya çalıştığını tez etmiş lakin ailesi bunu yalanlamıştı. Yeni hükümetin Savunma Bakanı ise ellerinden Lee’nin Kuzey Kore’ye kaçmak istediğine dair rastgele bir bilgi olmadığını açıkladı.

Açılan soruşturmada altı saat boyunca hükümetin ne yaptığı ortaya çıkarılması isteniyor. Mevzuyla ilgili kapalı dokümanlar başkanlık arşivinde bulunuyor ve bu evrakların 15 yıl boyunca açıklanması yasak. Meclisin bu dokümanların açıklanması için yasa çıkarması gerekiyor lakin mecliste Moon taraftarları çoğunlukta.

MÜLTECİLER KUZEY KORE’YE İADE EDİLDİ

Öte yandan savcılık Güney Kore istihbaratının eski iki lideri Park Jiewon ve Suh Hoon hakkında soruşturma başlattı. Jieowon’a öldürülen balıkçı memuru hakkındaki evrakları imha ettiği suçlaması yapılıyor. Hoon ise Güney Kore’ye iltica etmek isteyen iki Kuzey Koreli balıkçıyı gözlerini bağlayıp Kuzey Kore’ye iade etme olayından sorumlu tutuluyor. Bu balıkçıların Kuzey Kore’ye iade edildiklerinde öldürüldükleri varsayım ediliyor. Moon hükümeti bu iki balıkçının iltica başvurusunu Kuzey Kore’de 16 kişiyi öldürdükleri münasebeti ile reddetmişti.

Moon hükümetinin üyeleri ve bürokratları hakkında yolsuzluk ve hukuksuzluk argümanıyla soruşturmalar da bulunuyor. Lakin insan hakları konusunda hassasiyetiyle pirim yapan Moon’un balıkçılar konusundaki hali kamuoyunda büyük reaksiyon topladı. Pak siyasetçi olarak tanınan Moon kendinden öncesi liderler Pak Guen-hye ve Lee Muyng-bak’ı mahpusa sokmuştu. Moon Kuzey Kore ile tansiyonu azaltmak ismine insan haklarından taviz vermekle suçlanıyor.

Güney Kore Başkanlık sisteminde liderin yetkileri geniş olduğu için iktidar devrinde lider hakkında soruşturma ve takibat mümkün değil. Fakat liderleri misyonlarını devrettiklerinde yeni liderler yetkilerini kullanarak eski liderleri hukuksal takibe alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.