Eyfel Kulesi’nin ışıkları geceleri erkenden söndürülecek

Posted by

Avrupa güç kriziyle uğraş etmeye devam ediyor. Bu kapsamda güç tasarruflarına gidiliyor, vatandaşlara tasarruf davetleri yapılıyor.

Tasarruflardan Fransa’nın en beğenilen simgelerinden olan Eyfel Kulesi de nasibini aldı.

Enerji krizi Parisi de etkiledi

Paris Belediye Lideri Anne Hidalgo, Paris’in güç tasarruf planı hakkında Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

Hidalgo, güç krizinin ülkenin geri kalanı üzere Paris’i de etkilediğini belirtti.

Hidalgo, bu kapsamda, tüm Paris belediye binalarının ışıklarının lokal saat ile 22.00’de söndürüleceğini, fakat Parislilerin güvenliği açısından sokak lambalarının ışıklarının açık kalacağını açıkladı.

 

Eyfel Kulesi’nin ışıkları erken söndürülecek

AA’nın haberine nazaran Paris Belediye Lideri, halihazırda gece saat 01.00’a kadar ışıkları yanan Paris’in sembolü olan Eyfel Kulesi’nin ışıklarının da saat 23.45’te söndüreceğini tabir etti.

Yaşlı bakımevleri, kreş ve gibisi kamu binaları istisna olmakla birlikte, öteki tüm kamu binalarının sıcaklıklarının kademeli olarak düşürüleceğini aktaran Hidalgo, idari kurumlara ilişkin binaların bu kış bir ay geç ısıtılmaya başlayacağını anımsattı.

Hidalgo, genel seferberlik olması gerektiğini vurgulayarak, güç tüketiminin yüzde 96’sının belediye hizmetlerine ilişkin olmadığının altını çizdi.

Kent bazında güç tasarrufu kapsamında kısıtlamalara gidilecek

Fransız basını Paris’te kamu binalarını ışıklarının erken söndürülmesine yönelik adımın 23 Eylül’den itibaren yürürlüğe gireceğini ve Paris’in tüm bölgelerindeki belediye binaları, belediye bağlı müzeleri ve yaklaşık 52 metre uzunluğundaki Saint-Jacques Kulesini de kapsadığını aktardı.

Başkentin yüzme havuzlarındaki sıcaklığın bir derece düşürüleceği kaydedildi.

Hidalgo, mevzuya ait yaptığı basın açıklamasında, Paris’teki kamu binalarının sıcaklığının 19 dereceden 18 dereceye düşürüleceği söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.