Euro bölgesinde yatırımcı itimadı 27 ayın tabanında

Posted by

Euro bölgesinde yatırımcı inancı, resesyon kaygılarıyla son 27 ayın en düşük düzeyine geriledi.

Euro bölgesinde yatırımcı inanç endeksi, iktisatta resesyona yönelik kaygılarla Mayıs 2020’den beri en düşük düzeyine geriledi.

Piyasalara ait araştırmalar yapan ve merkezi Frankfurt’ta bulunan Sentix’ten yapılan açıklamaya nazaran, ağustosta eksi 25,2 puan olan Euro Bölgesi Yatırımcı İnanç Endeksi, bu ay 6,6 puanlık düşüşle eksi 31,8 puana geriledi.

Üç aydır arka arda düşen ve Mayıs 2020’den beri en düşük düzeyine inen endekse ait beklenti, eksi 27,5 puana gerilemesi tarafındaydı.

BEKLENTİLER 14 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Yatırımcıların gelecek 6 aya ait beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi de 3,2 puan azalışla eksi 36 puana inerek Aralık 2008’den beri en düşük düzeyine geriledi.

Mevcut Durum Endeksi ise eksi 16,3 puandan eksi 23,5 puana gerileyerek Ağustos 2020’den bu yana en düşük düzeyine indi.

Sentix Genel Müdürü Manfred Hübner, bahse ait değerlendirmesinde, “Euro bölgesinde ekonomik durum 2008’deki mali kriz dışında, 20 yıldır daha evvel hiç bu kadar zayıf olmamıştı ve birebir vakitte beklentiler bu kadar düşük olmamıştı,” değerlendirmesinde bulundu.

Hübner, Global olarak da bilgilerin resesyona işaret ettiğini vurgulayarak, “Asya bölgesindeki (Japonya hariç) gelişmeler telaş verici. Çin, resesyona girme tehlikesiyle karşı karşıya.” sözünü kullandı.

Yatırımcı inancı anketi, 2-4 Eylül’de 1.258 yatırımcının iştirakiyle gerçekleştirildi. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.