Eski Yunanistan Başbakanı Çipras’tan dikkat çeken Erdoğan yorumu: “Üç endişem var…”

Posted by

Yunanistan’ın eski Başbakanı Aleksis Çipras, Yunan basınına verdiği röportajda Türkiye ile yaşanan krize değinirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın eski Başbakanı, şu anki muhalefet başkanı ve SYRIZA partisi Genel Lideri Aleksis Çipras, Yunanistan merkezli yayın kuruluşu EURACTIV’e verdiği röportajda Türkiye ile alakaların yanı sıra Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan hakkında görüşlerine yer verdi.

Çipras, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Türkiye’nin milletlerarası arenadaki rolünün artmasından ‘endişe duyduğunu’ lisana getirirken, Erdoğan’la ilgili de açıklamalarda bulundu.

Çipras, röportajda ‘Türkiye ile ilgili üç endişem var” derken, bunların; Ukrayna’daki savaştan ötürü Türkiye’nin memleketler arası rolünün “yükseltilmesinden”, Ege Denizi’nde yaşanan krizden ve bağlantı kanallarının eksikliğinden ötürü meydana geldiğini ve bu durumdan  kaygı duyduğunu vurguladı.

‘ERDOĞAN HER VAKİT ERODĞAN’DIR’

Çipras, “Dört buçuk yıl başbakanlık yaptım ve bu süreçte Türkiye ve hasebiyle Erdoğan ile güç vakitlerimiz oldu. Şunu söylemeliyim ki Erdoğan her vakit Erdoğan olmuştur. Son aylarda da bunu görüyoruz. O değişmedi… Biz en sıkıntı anlarda bile irtibat kanallarını açık tutmak için çok çalıştık. Bu sayede en kötüsünü engelledik. Fakat şu anki durumda bağlantı kanallarının kapandığını söylemek mümkün ve bu durum beni endişelendiriyor.” dedi.

Çipras’a bu mevzuda sorumluluğun kimde olduğu sorulduğunda, “Gerilimi yükselten Türkiye olsa da, Yunan hükümetinin bağlantı kanallarını açık tutmayı ihmal ettiğini düşünüyorum. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Mart ayınında sonunda İstanbul’a giderek sakin bir yaz geçireceğimizin sinyallerini vermişti. Fakat şu anki duruma bakıldığında pek o denli gözükmüyor.” dedi.

Çipras, Atina ve Ankara idareleri ortasında yaşanan tansiyonun Erdoğan’ın işine yarayacağını öne sürerken, yüksek tondan verilen cevapların da Türkiye’de ekonomik krizle karşı karşıya olan Erdoğan’ın lehine olduğunu vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.