Dakikada 10 futbol sahası yanıyor

Posted by

FRANSA’nın güneybatısında Gironde bölgesine bağlı Landiras’ta çıkan orman yangını hızla büyüyor. Yangının her dakika neredeyse 10 futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayıldığı belirtiliyor. Yangına hava araçlarının yanı sıra 1.100 itfaiyeci müdahale ediyor. Salı günü başlayan yangınlarda 6 bin 800 hektar alevlere teslim olurken, 17 ev zarar görürdü, 10 bin kişi bölgeden tahliye edildi. Yetkililer yangınlardaki son artışın kundaklama kaynaklı olabileceğine dikkat çekti.

8 YANGIN SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, halihazırda 8 yangınla mücadele edildiğini, yangın söndürme çalışmalarına Almanya, Yunanistan, İsveç, İtalya, Polonya, Romanya ve Avusturya’nın destek vereceğini duyurdu. Macron, ülke genelindeki yangınlarda 10 bin itfaiyecinin görev aldığını belirtti.

REKOR SICAKLIKLAR

Landiras yangınları geçen ay başlarken, Fransa 1961 yılından beri en kurak temmuz ayını geçirdi. Bu yıl rekor sıcaklıkların kaydedildiği ülkede uzmanlar, yangın bölgesindeki sıcaklıkların gelecek günlerde 40 dereceyi aşacağını tahmin ediyor. Bu durumun yangınları daha da şiddetlendirmesinden endişe ediliyor. Tarihi su kıtlığının da yaşandığı Fransa’da, ülke genelinde su kullanımına kısıtlama getirilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.