Cumhuriyet gündeme getirmişti: İmam Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında harekete geçildi!

Posted by

Cumhuriyet, Şanlıurfa Mevlana Halid Mescidi İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak’ın bayanları ve çocukları giydikleri kıyafetler üzerinden, “Çocuğun kolu, göğsü, her tarafı açık. Ondan sonra pedofili kabahattir. Pedofiliyi sen körüklüyorsun” tabirleriyle maksat almasını gündeme getirdi. Cumhuriyet.com.tr’de yayımlanan haberin akabinde gözaltına alınan Dörtbudak, Emniyet’yeki tabirinin akabinde hür bırakıldı. 

DÖRTBUDAK’IN KONUŞMASI YARGIYA VE TBMM’YE TAŞINDI

Konuya ait Diyanet İşleri Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı sessizliğini korurken, Dörtbudak’ın reaksiyon çeken kelamları yargıya ve Meclis gündemine taşındı. 

Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Kurulu ve Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Çaba Derneği (UCİM) ve yurttaşlar, imam Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında “halk ortasında kaygı ve panik yaratmak hedefiyle tehdit”, “suç işlemeye tahrik”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” cürümlerini işlediğini belirterek hata duyurusunda bulundu.

“TOPLUMSAL BARIŞI BOZDUĞU AŞİKARDIR”

Cumhuriyet.com.tr’nin ulaştığı hata duyurusu dilekçesinde “Şüphelinin kamu vazifelisi olması ve yapmış olduğu açıklamaların toplum üzerindeki tesiri üzere konular dikkate alındığında, yapılan açıklamanın söz özgürlüğü kapsamında değerlendirilmemesi gerekir. Çocuklara ve bayanlara karşı işlenen cürümlerin faillerini cesaretlendirici nitelikte olan açıklamalar, infial uyandırmış olup toplumsal barışı bozduğu aşikardır” denildi.

“KAMU DAVASI AÇILSIN” TALEBİ

Dilekçede Dörtbudak hakkında faal soruşturma ile kamu davası açılması talep edildi.

“ÇOCUK İSTİSMARINI YASALLAŞTIRDIĞI İÇİN VAZİFESİNDEN ALINACAK MI?”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da İmam Dörtbudak’la ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. 

Önergede, “Kadınlara ve çocuklara yönelik hayat üsluplarına müdahale eden ve istismarı yasallaştıran bu telaffuzlar şiddet, taciz ve tecavüz faillerinin aksiyonlarını yasallaştırmakta ve cezasızlığın önünü açmaktadır. Bilhassa konser ve şenlik yasakları, bayan sanatkarların maksat haline getirilip tutuklanması bu tip gerici telaffuzları lisana getiren kısımları cesaretlendirmektedir. Öte yandan bu tip telaffuzlarla ortaya çıkan cinsel istismar kabahatlerin üzerinin örtülmesine yahut hiç ortaya çıkmamasına sebep olmaktadır. Çocuğa yönelik istismar kabahattir ve rastgele bir halde legalleştirilemez. Bilhassa bu tip bir cürmü legalleştiren bireylerin kamu kurumlarının koltuklarını işgal ediyor olmaları kabul edilemez. Bayanların ve çocukların nasıl giyineceği, nasıl yaşayacağı hakkında ayrımcı tabirler kullanılması, bayanların toplumsal ömürde eşit yurttaşlar olarak yaşamasını engellemekte ve bayanları amaç haline getirmektedir” tabirlerine yer verildi. 

HDP’li Ersoy şu soruları yöneltti:

1- Şanlıurfa’da Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında TCK 216’dan soruşturma başlatılmış mıdır?

2- TCK 216 çocuk istismarını alenen teşvik eden Şanlıurfa Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında neden uygulanmamaktadır?

3- Kelam konusu din vazifelisi çocuk istismarını yasallaştırdığı münasebeti ile misyonundan alınacak mıdır?

4- Din vazifelilerinin bu tip telaffuzlarda bulunmasını engellemek için rastgele bir çalışmanız var mıdır?

5- Bu tip telaffuzların çocuk istismarını yasallaştıracağını düşünüyor musunuz?

6- Din vazifelileri vazifeye başlamadan hangi kriterlere nazaran seçilmektedir?

7- Bu tip telaffuzlarda bulunan bir kişinin din vazifelisi sıfatı ile bir koltuğu işgal etmesinin kamu nizamını bozacağını düşünüyor musunuz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.