CHP’li Bülent Tezcan’dan yurt dışındaki seçmen için Seçim Kanunu’nda değişiklik teklifi

Posted by

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Bülent Tezcan, 600 milletvekilinin 15’nin yurt dışı seçim etrafından seçilebilmesini düzenleyen kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Tezcan teklifinde, Milletvekili Seçim Kanunu’nun 4. Maddesi’nde yurt dışı seçim etrafının tanımlandığını belirterek, bu hususun birinci fıkrasının şöyle değiştirilmesini istedi:

“Milletvekilli seçimi için yurt dışı ve her vilayet bir seçim çevresidir. Yurt dışı seçim etrafı milletvekili sayısı 15’tir. Vilayetler çıkaracağı milletvekili sayısının tespitinde toplam milletvekili sayısından yurt dışı seçim etrafının milletvekili sayısı çıkarıldıktan sonra her ile evvel bir milletvekili verilir.”

Tezcan’ın teklifine nazaran yurt dışı oylar yurt içindeki seçim etraflarına (illere) paylaştırılmayacak. Bu oylarla direkt yurt dışı seçim etrafının milletvekilleri seçilecek. Her vilayet üzere, yurt dışı seçim etrafının adayları da başka olacak ve milletvekilleri bu adaylar ortasından belirlenecek. Yurt dışında yaşayan seçmenleri kime oy vereceklerini evvelden görecek ve ona nazaran oy verebilecekler. Buradan seçilen milletvekillerinin seçim etrafı yurt dışı olacağı için, kendi seçim etraflarının sıkıntılarını daha yakından takip edebilecekler. Yurttaşlar buradan seçilen milletvekillerine kederlerini direkt anlatabilecek, onlardan talepte bulunabilecek.

Tezcan kanun teklifinin münasebetini şöyle açıkladı:

“Seçme ve seçilme hakkı Anayasal bir hak olup günümüzde kullanımının en yaygın formda sağlanması demokrasinin gereğidir. Prensip olarak seçme hakkına sahip olanın seçilme hakkına da sahip olabilmesi bir gerekliliktir. Seçilme hakkını kısıtlayan özel haller dışında genel bir durumun varlığı ise hakkın özünü zedelemektedir. Yurt dışında yaşayan yurttaşları= genel seçimlerde oy kullanmaktadır. Kullandıkları oyun karşılığında ise bir temsil imkânı yoktur. Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın temsiliyetinin yalnızca oy verme ile sağlanabilmesi mümkün değildir. Çünkü yurt dışı oyları, siyasi partilere ülke genelinde aldıkları oranda paylaştırılmaktadır. Bu durum o seçim etrafında yaşayanların iradesinin tam yansımasını mahzurlar bir hal oluşturmaktadır. Temsilde adalet unsuru gereği olarak; yurt dışı seçim etrafı oluşturulmalı ve bu seçim etrafına Meclis’te temsil imkânı sağlanmalıdır. Bu prestijle kanun teklifi ile yurt dışında oy kullanan yurttaşlarımız temsil ve seçilme haklarını kullanabilecektir. Bu durum; yurt dışında artan yurttaş sayımız da dikkate alındığında kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu Kanun teklifiyle, yurt dışı seçim etrafı oluşturulmakta, milletvekili sayısının 600 olması ve 15′ inin yurtdışı seçim etrafına ayrıldıktan sonra geri kalan 585 milletvekilinin yurt içinden seçilmesi amaçlanmaktadır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.