CHP’li Başarır: Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş?

Posted by

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, Cengiz ve Kalyon şirketlerinden oluşan İGA’nın, 2018,2019,2020 yıllarına ilişkin Devle Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) ödemesi gereken toplam 1 milyar 195 milyon Euro’luk kira bedelinin yapılan ek protokolle 2043 yılına ertelenmesini sert bir lisanla eleştirdi. Başarır, “Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş? Devleti bir arada mi yönetiyor?” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, bugün TBMM KİT kurulunda DHMİ’nin Genel Müdürü Hüseyin Keskin’e, Cengiz ve Kalyon şirketlerinden oluşan İGA’nın, 2018,2019,2020 yıllarına ilişkin Devle Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) ödemesi gereken toplam 1 milyar 195 milyon Euro’luk kira bedelinin yapılan ek protokolle 2043 yılına ertelenmesine yönelik sorular yöneltti.

“BU KADAR PARAMIZ VARSA NEDEN EK BÜTÇE GETİRDİNİZ?”

Milyonlarca insanın güç durumda yaşadığını anlatan Başarır, şunları söyledi;

*Milyonlarca insan icrada. Birçok çiftçinin, esnafın banka kredileri ertelenmiyor. Covid periyodunda ısrarla garanti vermiş olduğumuz otoyollardan, köprülerden araç geçmedi ve öngörülmeyen bir durum var. ‘Gelin bu garantilere indirim yapılsın, ortadan kaldırılsın’ dedik fakat kuruşu kuruşuna parayı ödedik.

*Yapmış olduğunuz bu protokolle, İstanbul Yeni Havaalanı’nın 2018, 2019 ve 2020 kira bedelleri 1 milyar 195 milyon Euro tutuyor. Bu kira bedelleri 2043 yılına kadar ertelendi bakın. Sayın bakan ‘pandemi sürecinde yani 2020 Mart’ta tahminen bir müddet zorlayıcı sebep hasebiyle kiraları erteleyebiliriz’ dedi fakat bu protokol 2018 yılında yapılmış sayın genel müdür.

*Ne hakla kimin parasını, ne için ertelediğinizi ben milletim ismine öğrenmek istiyorum sayın genel müdür. Sahiden bu kadar paramız varsa neden ek bütçe için mecliste plan ve bütçe kurulu Perşembe günü toplanıyor?

“İGA’NIN ESKİ İCRA HEYETİ LİDERİ ARTIK DHMİ GENEL MÜDÜRÜ”

DHMİ Genel Müdürü’nün şahsıyla ilgili bir sorunu olmadığını belirten CHP’li Başarır “İGA nedir? Cengiz ve Kalyon şirketlerinin iştiraki. Yani devletle İstanbul Havalimanı’nın işletmesini alan şirket, ihaleye giren şirket. Siz İGA’da İcra Konseyi Başkanlığı yaptınız mı? Siz artık DHMİ’de genel müdürlük misyonunu yürütüyorsunuz” dedi.

“EK PROTOKOLE İMZA ATIYOR OĞLUNU İGA’DA İŞE SOKUYOR!”

Başarır, ek protokolün altında DHMİ’de periyodun Genel Müdürü olan Funda Ocak’ın imzası olduğunu belirterek, Funda Ocak’ın oğlunun o periyotta İGA’da üst seviye maaşla işe girdiğini ve bununla da yetinilmeyip Funda Ocak’ın emekli olduktan sonra danışmanlık şirketi kurarak Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yüklü işler karşılığında faturalar kestiğini lisana getirdi. Başarır kelamlarına şöyle devam etti:

*Kim bu genel müdür? Funda Ocak. Bu hanımefendi birinci olarak bu erteleme protokolünü imzalıyor. Sonra oğlu İGA’da üst seviye yönetici olarak işe giriyor ve bu bayan emekli olduktan sonra bununla da yetinmeyerek danışmanlık şirketi kuruyor.

*Sabiha Gökçen’den, bu şirketlere kadar büyük ölçüde faturalar kesiyor. Yani 84 milyonun hakkını koruyacak genel müdürün bu işlerle ne işi olur? Bakın, ben sizi suçlamak istemiyorum fakat İGA’da İcra Şurası Lideri olan bir kişinin daha sonra DHMİ’de genel müdür olması ne kadar etik? Mukaveleyi yapan iki taraf da tıpkı.

*Bunu sormak 84 milyonun ismine benim hakkım. Bu insanların, bu halkın hakkını kim savunacak? 22 milyar TL ertelenmiş. Funda Hanım’ın oğlu orada yönetici, siz eski icra konseyi lideri olarak buradasınız.

“CENGİZ, KALYON DEVLETLE İÇ İÇE GEÇMİŞ”

Cengiz, Kalyon devletle iç içe mi geçmiş? Sorusunu yönelterek konuşmasına devam eden Başarır,  “Cengiz, Kalyon İnşaat devleti bir arada mi yönetiyor? Sayın genel müdür siz 24 Temmuz 2019 Cumhurbaşkanlığı kararıyla atandınız. Ben bunu gerçek bulmuyorum, ben size hakaret etmek için söylemiyorum bunu lakin bunlar yanlış. Orada tarafsız, nitekim DHMİ’de yetişen biri olsa tahminen İGA ile aykırı düşecek. Siz İGA ile ne kadar makûs olabilirsiniz? Ne kadar aykırı düşebilirsiniz? Siz İGA’ya nerede hayır diyebilirsiniz? Oranın İcra Şura Lideriydiniz artık DHMİ’nin genel müdürüsünüz. Bugün 22 milyar TL 2043 yılına ertelenmiş. Ne olur söyleyin bu ülke bu kadar varlıklı mi?” dedi.

“BU SORULARIN ASIL MUHATABI ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI”

Bu soruların asıl muhatabının Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın olduğunu lisana getiren CHP’li Başarır, “Ben isterdim ki buraya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı gelsin. Onlar karşılık versin bunlara. Eminim sizlere de bir yerlerden talimat geliyor. Ben bu talimatları veren beşerlerle muhatap olmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Ver ihaleyi İGA’ya,  onun icra liderini DHMİ’ye genel müdür yap. Ne hoş dünya bu!” kelamlarını tabir etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.