Çekya hükümetinden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay

Çekya Başbakanı Petr Fiala, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştiraklerini Çekya hükümeti tarafından onayladığını duyurdu.

Çekya, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay verdi. Çekya Bakanlar Konseyi toplantısının akabinde toplumsal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Çekya Başbakanı Petr Fiala, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştiraklerini Çekya hükümeti tarafından kesin olarak onayladığını duyurdu. Kelam konusu kararın yürürlüğe girebilmesi için Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya başvurma kararını memnuniyetle karşıladığını aktaran Fiala, “Putin’in Ukrayna’daki saldırganlığı, her iki ülkeyi de uzun vadeli tarafsızlık siyasetlerini yine gözden geçirmeye ve ittifaka katılmak için başvurmaya zorladı. Bu ülkelerin orduları, birçok defa müttefik kuvvetlerle birlikte ortak tatbikatlara katıldı ve NATO üyeliği için gerekli tüm kriterleri karşılıyorlar. Çek hükümeti hem İsveç’in hem de Finlandiya’nın iştirakini kesin olarak onayladı. Artık Temsilciler Meclisi ve Senato da onaylamalı. Lakin rastgele bir sorun beklemiyorum” dedi.

“TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu yapmalarının akabinde açıklamalarda bulunan Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ise, “İsveç ve Finlandiya’nın bugün NATO’ya yaptıkları üyelik başvurusu, NATO için olduğu kadar her iki ülke için de tarihi bir dönüm noktasıdır. Birlikte daha da güçlü olacağız. Çek Cumhuriyeti bu ülkelerin NATO’ya iştiraklerinin onay sürecini mümkün olan en kısa müddette tamamlamak için üst seviye uğraş gösterecektir” dedi.

NATO’YA ÜYELİK İÇİN MEVCUT ÜYELER ORTASINDA OYBİRLİĞİ SAĞLANMALI

NATO, 1949 yılında 12 kurucu üye ile kurulmasının akabinde ABD, Almanya, Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, İzlanda, Kanada, Karadağ, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan’ın ittifaka katılması ile üye sayısını 30’a yükseltti.

Bir ülkenin NATO’ya üyelik müracaatının onaylanabilmesi için müracaatın evvel mevcut tüm üye devletlerin hükümetleri tarafından ve akabinde da parlamentoları tarafından onaylanması gerekirken, NATO’ya üyelik için mevcut üyeler ortasında oybirliği sağlanmalı.

Türkiye, mevcut sıkıntılar nedeniyle İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine sıcak bakmıyor
Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği takviye ve Türkiye’ye yönelik uyguladığı savunma sanayi yaptırımları nedeniyle iki ülkenin NATO üyeliğine kelam konusu meseleler çözülene kadar onay vermeyeceğini söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.