Bitcoin’deki tarihi düşüşün 5 sebebi

Posted by

Kripto piyasaları tarihin en büyük düşüşlerinden birini yaşıyor.

Uzun bir mühletten sonra 69 bin dolara kadar yükselen kripto para piyasasının en büyük bedeli Bitcoin’de tarihi düşüş 20 bin doların altını gördü.

CNBC’nin haberine nazaran şu sıralarda 19 bin 200 dolar düzeylerindeki Bitcoin 2022’nin ikinci çeyreğinde yaklaşık yüzde 58 paha kaybına uğradı.

Bitcoin’deki düşüş altcoinlere de yansıdı.

Kripto piyasasından yaklaşık 1,2 trilyon dolar silindi. CNBC, uzmanlardan aldığı bilgilere nazaran bu düşüşün nedenlerini sıraladı.

Mcroekonomik baskı

ABD Merkez Bankası FED’in yükselen enflasyona karşı faiz artırımı seçeneğini kullanması.

Fed, çeyrek boyunca yüksek enflasyonla uğraş etmek için agresif nitelikte iki faiz artırımı gerçekleştirdi.

Faiz artırımı ABD borsasında da dalgalanmalara neden oldu

Teknoloji yüklü Nasdaq endeksi ikinci çeyrekte yüzde 22,4’lük düşüşle 2008’den bu yana en makûs çeyrek performansını kaydetti.

Bitcoin’deki dalgalanmalar ABD pay senedi endekslerinin fiyat hareketleriyle yakından alakalı. Bu nedenle yatırımcılar riskli varlıkları terk ederken pay senedi satışları, Bitcoin ve kripto piyasasında düşüşe neden oldu.

TerraUSD krizi

Sabit coin TerraUSD (UST) ve onun fiyatını dengelemek için çıkarılan LUNA isimli coin çöktü.

Bu çöküş büyük bir paniğe ve inanç kırılımına neden oldu.

Yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşmak istemesi nedeniyle kripto para ünitelerinde önemli bir satış baskısı yaşandı.

Söz konusu çöküş piyasada zincirleme bir tesir yarattı, hem Bitcoin hem de altcoinler önemli bedel kaybetti.

Celsius para çekme süreçlerini durdurdu

Kripto para borçlanma platformu Celsius Network, haziranda müşterilerinin para çekme süreçlerini durdurdu.

Şirket, müşterilerine Celsius’u kullanarak kripto para yatırımı yapmaları halinde yüzde 18’in üzerinde getiri teklif etti.

Platform daha sonra bu parayı yüksek bir faiz oranı ödemeye istekli olan aktörlere ödünç verdi.

Gelişmelerin akabinde Celsius’un kendi tokeni CEL yüzde 70’ten fazla düşüş yaşadı ve Bitcoin’in bedeli de geriledi.

Celsius’un yaşadığı kasvetler kripto para piyasasında kullanılan ve yüksek getiri vadeden kredi modellerinin zayıflıklarını ortaya çıkardı.

Three Arrows Capital’in iflası

Faiz artışları ve TerraUSD’yle Celsius’un karşı karşıya kaldığı sorunların akabinde kripto para yatırımlarına odaklanan en büyük para fonlarından Three Arrows Capital’in (3AC) iflas etti.

Bu iflas çöküşü daha da derinleştirdi.

Yüksek kaldıraçlı bahislerle bilinen 3AC’nın borç yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle evvel tasfiye edileceği açıklandı ve daha sonra iflas duyurusu gündeme geldi.

Financial Times geçen ay kripto para finansal hizmet kümeleri BlockFi ve Genesis’in 3AC’nın marj davetine karşılık verememesi nedeniyle birtakım durumlarını tasfiye ettiğini gündeme getirmişti.

Şirketin İngiliz Virginia Adaları’ndaki hissedarlarının başvurusu üzerine haziran sonunda tasfiye kararı alındı.

3AC’nin durumu piyasanın yüksek borçluluk durumunu gözler önüne serdi.

“Bitcoin İsa’sı” tartışmaları

Kripto para borsası CoinFlex geçen ay negatif öz sermayeye giden bir müşterisinin hesabını münasebet göstererek para çekme süreçlerini durdurdu.

Platform, kamuoyunda “Bitcoin İsa’sı” lakabıyla bilinen, kripto yatırımcısı Roger Ver’in şirkete 47 milyon dolar borcu olduğunu ve bu nedenle likidite sorunları yaşadığını tez etti.

Ver ise kelam konusu iddiayı reddetti.

Platform olağanda negatif öz sermayeye giden bir hesabın konumlarının tasfiye edileceğini söylese de taraflar ortasında bunu önleyen bir muahede kelam konusu.

CoinFlex karşılaştığı problemleri çözmek gayesiyle Recovery Value USD (rvUSD) isminde yeni bir token çıkardı.

Platform, dijital parayı satın almak ve elinde tutmak isteyen yatırımcılara yüzde 20’lik faiz oranı sunuyor. Şirketin CEO’su Mark Lamb bu hafta tokeni satın almaları için problemli alacak fonlarıyla görüştüklerini söyledi.

Ver ve CoinFlex ortasındaki tartışma büyük bedel kayıplarının yaşandığı piyasada zincirleme çöküş tesirinin sürebileceğine işaret ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.