Bebekler artık hiç ağlamayacak! Bilim ağlayan bebeği susturmak için en yeterli tekniği buldu

Posted by

Çoğu ebeveyn, bilhassa gecenin bir yarısında ağlayan bir bebeği yatıştırmaya çalışmanın hayal kırıklığını bilir. Bilim adamları, ağlayan bebeğinizin sakinleşme ve ahenge talihini artıran öncü bir yaklaşıma ulaştıklarını söylüyorlar. Ebeveynlerin ağlayan bebeklerini sakinleştirmeye çalıştıklarını sinemaya aldıktan sonra, tahlil bir çift sihirli sayı ile geliyor: beş ve sekiz.

Peki ne buldular?

  • Yeni araştırma, ağlayan bir bebeği yatıştırmanın en tesirli tekniğinin onu beş dakikalık bir yürüyüşe çıkarmak olduğunu söylüyor.
  • Yatıştırıcı strateji, Japonya ve İtalya’da gerçekleştirilen deneylerden elde edildi.
  • Çalışmaya 0 ila yedi aylık 21 anne-bebek çifti alındı.

AĞLAYAN BEBEĞİMİ NASIL UYUTURUM?

Yayınlanan bulgular, onu çok ağlayan bir bebeği uyutmak için temel bir formüle ayırıyor.

  1. Ani duruşlar yahut hareketler olmadan beş dakika boyunca onları tutarak dolaşın
  2. Onları uykuya yatırmadan evvel beş ila sekiz dakika daha tutarken oturun.

Japonya, Saitama’daki Riken Beyin Bilimi Merkezi’nden kıdemli müellif Dr Kumi Kuroda, bunun sadece taşımanın ağlamayı durdurmakla kalmayıp tıpkı vakitte uykuyu da desteklediğini gösterdiğini söyledi. “Dört çocuk büyüttüm, lakin istatistiksel datalar ortaya çıkana kadar bu çalışmanın temel sonuçlarını iddia bile edemedim” dedi. Keşif maksatlı olan ve daha büyük örneklemlerde onaylanması gereken araştırma, Japonya ve İtalya’daki 21 anne-bebek çiftine dayanıyordu.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

Kuroda ve takımı daha evvel fareler, köpekler, maymunlar ve beşerler üzere kendilerine bakamayan gençleri doğuran memelilerde “taşıma tepkisi” üzerinde çalışmıştı. Bu hayvanlar yavrularını alıp yürümeye başladıklarında yavrular sessiz ve uysal hale gelir ve kalp atışları yavaşlar. Ekip bunu insanlarda daha fazla araştırmak ve etkiyi tek bir noktada sallanmak üzere başka rahatlatıcı davranışlarla karşılaştırmak istedi. Oturup ağlayan bir bebeği tutmanın, kalp atışları arttıkça onları sakinleştirmediğini buldu. Bebekler yürüdükten çabucak sonra yatırıldığında, 20 saniye içinde üçte birinden fazlası uyanık hale geldi. Dr. Kuroda’nın takımı, bebeklerin yatırılmadan evvel daha uzun mühlet uyuduklarında uyanma olasılıklarının daha düşük olduğunu buldu.KALP ATIŞI BİLGİLERİYLE YEDEKLENİR

Araştırmacılar, ağlayan bir bebeği yatıştırmak için dört farklı yaklaşımı sıralamak için kalp atış suratı ve davranışındaki değişiklikleri sistematik olarak karşılaştırmak için bir bebek EKG makinesi ve görüntü kameralar kullandılar. Bu, bebeği otururken tutmayı, karyolaya koymayı, yürürken tutmayı yahut bebek otomobilinde sallamayı içeriyordu. Bu aktiviteler sırasındaki bilgiler ağlayan, uyanık ve sakin olan yahut uyuyan bebeklerden kaydedildi. Kalp atışı ölçümü, araştırmacıların her bir mikro aktivitenin tesirini incelemesine müsaade verdi. Araştırmacılar, bebeklerin, anneleri döndüğünde yahut yürümeyi bıraktıklarında kalp atışlarının hızlanması üzere annelerinin tüm hareketlerine çok derecede hassas olduklarını buldular.

Dr Kuroda, bulgularına dayanarak, yatıştırıcı ve uykuyu teşvik etmek için önerilen protokolün bebeği beş dakika tutup yürümek, sonra oturup uyumadan evvel beş ila sekiz dakika daha tutmak olduğunu söyledi. Çalışma, kimi bebeklerin neden çok derecede ağladığını ele almasa da araştırmacılar, yeni doğan bebeklerin ebeveynlerine yardımcı olabilecek bir tahlil sunabileceğini söylüyorlar. Makalenin muharrirleri, bulgunun gerilimli ebeveynlere, bilhassa de tecrübesiz olanlara yarar sağlayabileceğini umduklarını söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.