Bakan Soylu: Suriye’de toplamda 240 bin konutu yapıp tamamlayacağız

Posted by

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İdlib’de yapılan meskenlerin bu yılsonuna kadar tamamlanacağını belirterek, “Suriye’de toplamda 240 bin konutu yapıp tamamlayacağız. Dönmeyi kabul ettikleri anda o konutlarda yaşayacaklar. Aşikâr bir müddet yaşadıktan sonra o konutlar kendi meskenleri olacak. Biz İngiltere, Amerika, Hollanda değiliz. Biz 1960’a kadar insanları kategorize eden ve öldürmeyi kendine hak gören Belçika da değiliz. Gittiğimiz yeri sömürmek için değil ecdat yadigarını bırakmak için gideriz. Kimse telaş etmesin” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir Emniyet Müdürlüğüne tahsis edilen 222 yeni aracın teslim merasimine katıldı. Konak Meydanı’nda düzenlenen merasime, kampanyaya katkı veren iş insanları da iştirak gösterdi. Geçtiğimiz Kasım ayında İzmir Güvenlik toplantısında Emniyet Müdürlüğü için araç alım kampanyası başlatma kararı aldıklarını söz eden Bakan Soylu, “Ne kadar bağış toplanıp araç alınırsa bir o kadarını da biz o ile gönderiyoruz. Bağışçılar tarafından alınan 222 aracın İzmir’e teslim törenindeyiz. Yakın vakitte da 222 aracı da biz göndereceğiz Ankara’dan. Veren al alan elden üstündür. ‘Ağalık vermekle olur’ diye bir laf var. Taşın altına ne kadar elimizi koyarsak, o kadar rahmet ve rahmet olur. İzmirli iş beşerlerine, hayırseverlere katkılarından ve İzmir zelzelesinde yaptıkları konutlar ve okullar için tekrar teşekkür ederim” dedi. Bu kampanyaya geçtiğimiz Kasım ayında başladıklarını tabir eden Soylu, “Yaklaşık 7 ayda 47 milyon 243 bin TL toplandı. 200 araç bugün teslim ediliyor, 22 aracın da siparişleri verildi. Son 2 yıldır yaşadığımız afetlerden sonra kampanyalar başlattık. Hiçbiri karşılıksız kalmadı. Bu kampanyalar hem maddi hem de moral desteğidir” diye konuştu.

“SURİYE’DE TOPLAMDA 240 BİN MESKENİ YAPIP TAMAMLAYACAĞIZ”

Ülke genelinde meydana gelen afetlerdeki ziyanları el birliği ile karşıladıklarını anlatan Soylu, “İdlib’de meskenler bu yıl sonu tamamlanacak. Suriye’de toplamda 240 bin konutu yapıp tamamlayacağız. Dönmeyi kabul ettikleri anda o konutlarda yaşayacaklar. Muhakkak bir mühlet yaşadıktan sonra o meskenler kendi meskenleri olacak. Sanayi siteleri de yapıyoruz oralara. Biz İngiltere, Amerika, Hollanda değiliz. Biz 1960’a kadar insanları kategorize eden ve öldürmeyi kendine hak gören Belçika da değiliz. Gittiğimiz yeri sömürmek için değil ecdat yadigarını bırakmak için gideriz. Kimse kaygı etmesin. İspanya’da dünkü tabloyu gördük. Üst üste dizilmişler güya ölenler insan değil üzere. Kaçak göçmenler konusunda tüm alarmlarımız çalışıyor. Suriyeli göçmenlerle, kaçak göçmenleri karıştırmak yanlıştır. Kaçak göçmenleri yakalayıp insani olarak memleketlerine gönderiyoruz. 126 bin kaçak göçmen gönderdik yılbaşından beri. İngiltere, Ruanda’ya 1 tane bile göçmen gönderemedi. Bunların her biri bir operasyon, kolay işler değil” dedi.

“BİR TARAFTAN YANGINLA UĞRAŞTIK BİR TARAFTAN YALANLA”

Marmaris’te meydana gelen orman yangınında da alanda olduklarının altını çizen Soylu, “Geçen yıl yaşadığımız yangınlar, Türkiye’nin en büyük yangınlarıydı. Vaktinde müdahale edilmemiş olsa yeniden tıpkı düşünceyi yaşayabilirdik. 61 hava aracı müdahale etti. Karadan da, bir kaplumbağanın canını kurtarma gayesiyle güçlü bir müdahale yapıldı. Sabaha kadar kimse uyumadı. Rüzgara, sıcağa karşı çaba ettik. Kahramanca gayretle 72 saatte söndürüldü. Riskli bir yangındı. Bir taraftan yangınla uğraştık bir taraftan palavrayla. Bu türlü durumlarda, siyaseten de olsa ‘yardıma muhtaçlık var mı’ denir. Herkes her şey hakkında fikir ortaya koymaya çalışıyor. Ülkemize yönelik toplu düşmanlıklarla ilgili tek saf olmamız gerekiyor. Oradan siyaset üretmeye çalışırsan bu siyaset olmaktan çıkar” diye konuştu.

“İZMİR’DE HATA ORANI AZALDI”

İzmir’le ilgili bir kadro kararlar aldıklarının da altını çizen Soylu, “Yeni polis merkezleri yapacağız. Yeni ilçe emniyet müdürlüğü binaları yapılıyor. İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğüne de Alsancak’ta yeni bir yerleşke yapılıyor. Birtakım polis merkezlerimiz de restore ediliyor. İnşallah önümüzde yıl hepsi bitmiş olacak. İzmir’de 2016’da 9 bin 900 polis vardı. Şuanda 13 bin 550 polis var bekçilerle birlikte. İzmir’de tarihin en büyük emniyet gücü var. Bu hususta değerli bir süreci ortaya koyduk. Bilhassa İzmir’de konuttan hırsızlık günde 21’den 7’ye düştü. Bunu daha çok düşürmeliyiz. Hırsızlıkta İzmir’de yüzde 30 azalış var. Kapkaçta yüzde 52.7’lik azalış var. Bugün İzmir polisi, başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. 280 bin sentetik hap Mersin’den İzmir’e gelirken yakalandı. Uyuşturucuyla Uğraş Günü olması nedeniyle tebrik ve teşekkür ediyorum” dedi.

“NEYMİŞ SONA GİDİP MAYIN DÖŞEYECEKMİŞ”

Bazen külfetli işlerle de uğraştıklarını belirten Soylu, “Milletvekili demeye ağzım varmıyor. Memleketler arası istihbarat örgütlerinin maşası olmuş birisi, ‘Elime mayın alıp Hatay sonuna gideceğim’ diyor. Aklını kaybetmiş desem değil, meczup desem değil. Kimsenin aklına gelemeyecek işle Türkiye’de gündem olmak istiyorsan öbür metotlarla gündeme gel. Irkçılık ortaya koyarak eline ne geçecek. Neymiş hududa gidip mayın döşeyecekmiş. Biz sana müsaade eder miyiz? Akıllara ziyan bir şey. Bu anlayışla bu niyetle yaklaşmanın akıl ağlığı problemi olduğunu söylüyorum. Bu benim değil tıbbın alanı. Onlar gerekli devayı ortaya koyacaklardır” diye konuştu. (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.