Bakan Kurum’dan Salda Gölü açıklaması

“Çeşitli projeler, kuyu sondajları ve sulama göletleri nedeniyle Salda Gölü’nün bataklığa dönüştü” tezlerine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal medya hesabından cevap verdi.

Salda Gölü’nü muhafaza bölgesi ilan ederek kaçak yapıları yıktıklarını, çöpleri ve konteynerleri kaldırdıklarını belirten Bakan Murat Kurum, beyaz kumları korumak emeliyle araç girişlerini engelleyip ziyaretçi sınırlaması getirdiklerini hatırlattı.

Paylaşımında, “Salda’da çöp yığınları varken, kumsalda araçlar gezerken ortada olmayanlar; biz Salda’ya sahip çıkınca çevreci olduklarını hatırladılar.” tabirlerini kullanan Bakan Kurum, Türkiye’nin birtakım yerlerinde olduğu üzere, Salda Gölü’nün müdafaa alanı içinde olmayan belirli noktalarında mevsimsel nedenlerle gerçekleşen su çekilmesi olduğunu ve bunun insan kaynaklı olmadığını vurguladı.

“Doğamızı muhafazayı ve etrafımıza sahip çıkmayı kelamım ona çevrecilerden öğrenecek değiliz. Göz bebeğimiz Salda Gölü’müzü müdafaayı dün olduğu üzere yarın da sürdüreceğiz.” diyen Kurum, paylaşımında #SaldaHepGüzelKalacak etiketini kullandı.

Kurum paylaşımını, “Salda’mız tekrar çok hoş; yarınlarımıza, çocuklarımıza en hoş hâliyle bırakacağız.” biçiminde tamamladı.

“KUYU SONDAJLARI VE SULAMA GÖLETLERİ ÇALIŞMALARI” SAVI TEMELSİZ

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bilim insanlarının teklifleri doğrultusunda proje oluşturarak Salda Gölü ile ilgili çalışma yapmış, göl etrafındaki kaçak yapılar yıkılmış, araçların kıyıya yaklaşması yasaklanmış, ziyaretçi kısıtlaması getirilmiş ve su kalitesi güzelleştirilmişti.

Bakanlığın çalışmalarını tamamlamasından kısa müddet sonra Amerikan Uzay Ajansı Salda Gölü hakkında bir paylaşımda bulunmuştu. Resmî Instagram hesabında NASA, su altından kayaların göründüğü bölümünden Salda Gölü’nün fotoğrafını vermiş ve altına, “Mars’ın milyarlarca yıl evvel nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Biz ettik” notunu düşmüştü.

SULAMA GÖLETİ VE KUYU SONDAJLARINA MÜSAADE YOK

Dünya genelinde kuraklıklara, kimi bölgelerde sel felaketlerine neden olan global iklim krizinin Salda Gölü’nün bir kısmında suların çekilmesini yol açmasının “bataklığa dönüştü” olarak verildiği haberlerde, buna münasebet olarak “çeşitli projeler yapılmak istendiği, kuyu sondajları ve sulama göletleri nedeniyle kuraklık oluştuğu” argümanlarını gösterdi. Gerçek ise Salda Gölü etrafında bu türlü bir çalışma bulunmaması.

SALDA’NIN SU KALİTESİ GÜZELLEŞTİRİLMİŞTİ

Salda Gölü’nün su potansiyelini ve kalitesini artırmaya yönelik birçok proje geliştiren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Salda Gölü ve etrafında sulama göleti ve kuyu sondajlarına müsaade vermiyor. Dahası Bakanlık, daha evvel başlatılan projeleri de sonlandırmış durumda.

Salda Gölü ve etrafında müdafaa önlemleri uygulayan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, birinci olarak mevzuata muhalif yapılaşmaları kaldırmış, gölde doğal dokuya ziyan veren araçların girişini de ahşap bariyerler yaparak engellemişti.

Salda Gölü’nde Sıfır Atık İdaresini de hayata geçiren, yaptığı çalışmalar ve aldığı önlemlerle Salda Gölü’ndeki su kalitesini uygunlaştıran Bakanlık, alanda vatandaşların günübirlik muhtaçlıklarını karşılamak maksadıyla Kıyı Kanunu’na uygun olarak tabiatla uyumlu, ahşap, doğal yerden yüksek üniteler yerleştirmişti.

ATIKSU ARITMA TESİSİ PROJELENDİRME ÇALIŞMALARI UYGULAMA BASAMAĞINA GELDİ

Salda Gölü ve havzasını korumak için Atıksu Arıtma Tesisi projelendirme çalışmalarını tamamlayan ve uygulama evresine getiren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, arıtılmış atık suların yüzde 100 oranında geri kazanılmasına ait bilimsel çalışmalarını da tamamladı.

Salda Gölü’nün UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne dâhil edilmesi çalışmaları ise devam ediyor.

NASA’NIN ÇALIŞMALARINA IŞIK TUTACAK

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; NASA’nın Mars’tan getireceği kayaçlar üzerinde yapılacak çalışmalara ışık tutması hedeflenen Salda Gölü’nün Mikrobiyal Ekolojisinin İleri Moleküler Prosedürlerle Metabarkodlama Projesini üniversitelerle iş birliği yaparak yürütüyor.

Bakanlık, tabiat muhafaza çalışmalarıyla Türkiye’nin korunan alan büyüklüğünü, toplam yüzölçümünün yüzde 9,6’dan yüzde 11,9’a çıkarmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.