Avrupa Merkez Bankası’ndan 11 yıl sonra faiz artırımı kararı

Posted by

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faizleri 50 baz puan artırdı.

Banka ana refinansman oranını yüzde 0,.0; marjinal borç verme imkanını yüzde 0.75 ve mevduat faizini de yüzde 0 düzeyine çıkardı.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; AMB karar metninde gelecek toplantılarda daha çok faiz normalizasyonunun uygun olduğuna işaret etti.

Bloomberg anketine nazaran ana refinansman oranı, marjinal borç verme imkanı ve mevduat faizinde medyan 25’er baz puanlık faiz artışı bekleniyordu. Ankete katılan 53 ekonomistin 49’u mevduat faizinde 25.4’ü ise 50 baz puanlık artış öngörüsünde bulunmuştu.

Para piyasalarında fiyatlama ise 25 ve 50 baz puan için yüzde 50-50 olasılığa işaret etmişti.

AMB daha evvel siyaset faizini Temmuz’da 25 baz puan artırmayı, Eylül’de de tekrar daha büyük oranda artırıma gitmeyi planladığına ait yönlendirme yapmıştı. Lakin Bloomberg’e konuşan hususa yakın kaynaklar enflasyon görünümünün berbatlaşması nedeniyle AMB’nin Temmuz’da 50 baz puan artırıma gitmesinin de değerlendirildiği bilgisini vermişti.

 

LAGARDE 25 BAZ PUANDAN FAZLA ARTIŞA AÇIK KAPI BIRAKMIŞTI

Daha evvel AMB Lideri Christine Lagarde 25 baz puanın ötesinde bir faiz artışına açık kapı bırakan sözler kullanılmıştı.

Yetkililerin rekor enflasyonla gayret etmek için hazır olduğunu söyleyen Lagarde Temmuz toplantısında çeyrek puanlık faiz artış planını yinelerken enflasyon tehdidin artması durumunda daha süratli hareket edeceklerini belirtmişti.

Lagarde “Eğer daha yüksek enflasyonun beklentileri tehdit ettiğini görürsek teşvikleri daha süratli bir formda geri çekeriz” demişti.

Enerji ve besin şoklarının büyüklüğünün enflasyonda belirsizlik yarattığını, enflasyonun hizmet kesiminde de yaygın formda de artmaya başladığını söz eden Lagarde enflasyon baskılarının artabileceğine, enflasyon şoklarının büyümeyi de olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Buna karşın olumlu büyüme beklediklerini vurgulamıştı.

Bu açıklamadan günler sonra Euro Bölgesi tüketici enflasyonunun yüzde 8.6 ile yeni bir rekor kırdığı açıklanmıştı. Bunu takip eden günlerde Euro/Dolar paritesi de 1 düzeyinin altını test etmişti.

AMB’nin faiz artırımı kararından sonra Euro/TL’de üst taraflı hareket yaşanmaya başladı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.