Ali Babacan’dan Erdoğan’ın enflasyon açıklamasına sert reaksiyon: ‘Onun dünyası Beştepe Mükemmeller Diyarı’

Posted by

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası “Bugün itibariyle bütün dünya yüksek enflasyon gerçeği ve işsizlik tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise, kendi ekonomik modeli sayesinde tarihinin en yüksek üretim, ihracat ve istihdam düzeylerine ulaşarak bu iki tehditten asıl yıkıcı olanın üstesinden gelmeyi peşinen başarmıştır” dedi. 

Erdoğan, açıklamasının devamında “Enflasyon sayılarımızın nominal olarak çok yüksek seyretmesi elbette hüzün vericidir. Lakin burada asıl dikkat edilmesi gereken, enflasyon seviyesinin genel iktisat üzerinde yol açtığı sonuçlardır. Biz enflasyon sayılarının insanlarımızın hayatındaki olumsuz tesirlerini her bölümün gelir düzeyini yükselterek bertaraf etmeye çalışırken, tıpkı vakitte enflasyonu düşürecek önlemleri de alıyoruz. Buna karşılık uzunca bir müddettir enflasyonsuz ekonomik iklimde yaşamaya alışmış ülkelerde bizimkiyle mukayese edildiğinde daha küçük gözüken oranların tesirleri çok daha derin ve yıkıcı hissediliyor” sözlerini kullanmıştı.

Deva Partisi önderi Ali Babacan, Erdoğan’ın enflasyonla ilgili kelamlarına sert reaksiyon gösterdi. Babacan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Hayır, yaşadığımız gezegen olan Dünya’dan bahsetmiyor. Onun dünyası Beştepe Mükemmeller Diyarı, bambaşka bir dünya. Bizim dünyamızın gerçekleriyle bağı kopmuş.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.