Ahmet Zeki Üçok: Emniyet’e ‘bitirin’ talimatı verildi, FETÖ soruşturmaları sona erdi

Posted by

Eski askeri hakim Ahmet Zeki Üçok 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde darbeyi düzenleyenlere yönelik soruşturmaların aktif halde yürütülmediği tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Emniyet müfettişlerine “Elinizdeki FETÖ evraklarını 30 Haziran’a kadar bitirip bakanlığa gönderin” talimatının verildiğini söyleyen Üçok, bu talimatın “Biz FETÖ’yle çabayı resmi olarak bıraktık” manası taşıdığını belirtti.

Geçen günlerde ÂLÂ Parti’ye katılan Üçok, FETÖ ile çabanın resmi olarak 30 Haziran’da bittiğini söz etti. Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu’na konuşan Üçok’un röportajından bir kısım şöyle:

15 Temmuz’un üzerinden altı yıl geçti. FETÖ ile çabayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsü, seçilmiş AK Parti hükümetine karşı yapılmış ve Türk halkının hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin daima birlikte karşı koyduğu ve darbecilere pürüz olduğu kanlı bir darbe teşebbüsüdür.

Peki sonra ne oldu?

İlk günlerde bir şey olmadı. Herkes canhıraş bir formda gayret etti. Fakat bir mühlet sonra FETÖ ile uğraşta farklılıklar oluşmaya başladı.

Ne üzere farklılıklar?

Son on yıl içerisinde, AK Parti iktidarı ile (o zamanki adıyla) Gülen cemaatinin iç içe alakalarının FETÖ ile gayretin önüne geçmeye başladığını gördük. Neredeyse tüm akraba-i taallukatın bu ilgiler yumağında yer alması, tüm parti mensuplarının savunma sistemleri geliştirmelerine, soruşturma ve kovuşturmalara müdahalelere varan boyutlara ulaşmasına neden oldu.

Siyasiler açısından da birtakım bağlar ortaya çıktı.

Haklısınız, neredeyse her gün bir AK Partilinin başta terörist başı Gülen ile alakalarının ortalığa dökülmesi ve bu bağlarına rağmen kıymetli misyonlara getirilmeleri çok sarsıcı oldu. Siyasi ayak tartışmalarının hala gündemdeki yerini müdafaası da bu yüzdendir.

FETÖ ile gayret bitti mi?

Size daha geçtiğimiz birkaç gün evvel meydana gelen bir olayı anlatayım. FETÖ ile çaba devam ediyor mu siz karar verin. Polisimizin içerisindeki Fetö’cüleri tespit etmek misyonu Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Daire Başkanlığının vazifesidir. Teftiş Daire, buyruğundaki birinci sınıf emniyet müdürlerinden oluşan müfettişleri vasıtası ile kendilerine resmi kurumlardan gelen ihbar, şikayet, dokümanları soruşturur ve tespitlerde bulunur. Daha sonra da Tevzi Raporu hazırlayarak isimli soruşturma yapılması için savcılıklara gönderirler. Yirmi gün kadar evvel bütün müfettişlere ‘’Elinizdeki FETÖ belgelerini 30 Hazirana kadar bitirip bakanlığa gönderin’’ diye talimat verildi.

Tam da Ankara kulislerinde FETÖ’nün üst seviye yöneticilerinden birinin örgütün parasıyla Türkiye’ye gelmeye hazırım dediği konuşulurken…

Bu, artık EGM içerisindeki FETÖ üyelerini tespit etme süreçlerine İçişleri Bakanlığı olarak son veriyoruz demektir. Biz FETÖ ile çabayı resmi olarak bıraktık ya da bıraktırıldık demektir. Öteki yandan Şerif Ali Tekalan’ın “25 milyar dolarla Türkiye’ye gelmeye hazırım” dediği haberlerini ben de duydum. Ancak haberi kesin olarak doğrulamadan yorum yapmayı uygun bulmuyorum.”

RÖPORTAJIN TAMAMI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.